IJsselstein: de dood van streek er overheen en zei "deze te kunnen arrr Johanna Boogers en zullen genezen". Maar dan moesten zij ven dadelijk teruggaan naar huis en de mid- was In september 1822 speelt zich in IJsselsteijn delen wegwerpen die chirurgijn Munnick zovi een drama af. Johanna Boogers, vrouw gegeven had. Zij moesten naar zijn loge- vroi van Jan de Ridder, heeft fijt aan haar ment komen en meenemen een zalf en vers duim. Fijt is een infectie die hevige pijn een stuk gerookt spek. Het echtpaar De gedi kan veroorzaken. Johanna komt toevallig Ridder is naar het logement van Van der uitn Wessel van der Lee tegen, die haar een Lee gegaan, die de hand insmeerde met doo verkeerde geneeswijze voorschrijft. Johanna de balsem en het stuk gerookt spek op de aan krijgt koudvuur en overlijdt. Van der Lee duim legde. van komt voor het gerecht. Omdat het ongemak aan de hand eerder Verv erger dan beter werd, is Johanna tussen oktc Op 7 oktober 1822 vergadert de Commis- donderdagavond en zondagmorgen een schc sie van Toevoorzicht van Utrecht in een paar keer naar Van der Lee gegaan. Tel- de F bijzondere vergadering over een aan- kens werd zij door hem gerustgesteld: hij gene klacht tegen Wessel van der Lee, die zich was het "ongemak aan de hand - dat in- (doei ophoudt in IJsselstein en daar "de genees- middels ook de arm had ingenomen - en IJ kundige wetten met voeten treedt en op meester". Als zij naar de professoren was kunc hoogst onbetamelijke en strafwaardige gegaan, dan zouden die vast het mes erin dig ii wijze de geneeskunst uitoefent". Voorge- gezet hebben en voordat de ontsteking een lezen wordt een aanklacht van Jan de rijp was. Dit zou wellicht de hele'zaak beha Ridder uit IJsselstein. bedorven hebben. Van der Lee zou de der, i De Ridder vertelt dat zijn vrouw Johanna hand genezen zonder te snijden. Johanna vond een ongemak aan de hand had gekregen moest voortgaan met de voorgeschreven in vi en dat zij zich hierover had gewend tot de middelen en daarbij "aan de arm een pap overa heer Munnick, chirurgijn te Benschop. De leggen". Dit heeft zij gedaan. van d chirurgijn gaf Johanna het advies om naar Vervolgens is er aan de duim een opening ning de professoren in Utrecht te gaan. Deze gekomen. Van der Lee zei dat zij die gevlo raad heeft het echtpaar De Ridder opge- moest verbinden met basilicum. Deson- geopr volgd en zich naar Utrecht begeven. Toen danks begon de arm zodanig te zwellen, j klein zij vlak bij de stad waren ging een rijtuig dat Jan de Ridder alle kleren er vanaf vlies, voorbij waarin zich twee heren bevonden. moest snijden. Vervolgens is een grote zen, v Dit rijtuig hield stil en wachtte op De Rid- blaar met een vreemde kleur op de arm ichaa der. In het rijtuig zat Wessel van der Lee, ontstaan, waarover Van der Lee wederom van ei "die zich onder de bijnaam van wonder- is geraadpleegd. Die heeft daarop gezegd terhar dokter bezighield met het genezen van dat zij door die blaar een draad moesten daan. zieken en gebrekkigen". Van der Lee trekken. Dit is zondagmorgen gedaan. in de vroeg naar het ongemak aan de hand van Op zondag 30 september heeft Van der de hui Johanna, bekeek en onderzocht deze, Lee om circa 12 uur de "kwade hand en en in 82

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 24