krukken en de kosten van de reis en de geneesmiddelen waren een zware last voor haar. Naar aanleiding van dit verslag vergadert op 5 september 1822 de Provinciale Com missie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzicht te Utrecht. Opgeroepen is apotheker Carl Friederich Kraepelien uit Zeist, die uitleg moet geven over de ge neesmiddelen die Van der Lee heeft voor geschreven. De opgegeven medicijnen waren maagpillen, jichtbalsem, borstkrui- den en mondspoeling. Deze hadden de volgende samenstelling: 1maagpillen: poeder van kalmoes wortel, poeder van gentiaanwortel, poeder van gember (van ieder 'A lood), poeder van camillen, tinctuur van opium (ieder 'A lood), extract van oranjeschillen (1 lood). Hiervan worden driegrijns pillen, waarvan de drie eerste dagen elk uur een pil en daarna elk anderhalf uur twee pillen moeten worden gebruikt. 2. jichtbalsem: 4 ons laurierbalsem en 2 ons spijsolie, waarvan zo goed mogelijk een dikke balsem moet worden gemaakt. 3. borstkruiden: 1,5 ons zoethoutwortel, 1 ons hyssop, 1 ons bitterzoet, een half ons klaprozen. Meng ze en doe ze in een zakje. 4. mondspoeling: 2 ons geest van lepelblad, 1/4 ons ruwe aluin, 12 ons gewoon water; mengen tot een mondspoeling. De magnetiseur gebruikt het 'dierlijk magnetisme' om geestelijke en lichamelijke kwalen te genezen. Vervolgens verklaart Kraepelein dat hij van de maagpillen ongeveer 8 doosjes heeft afgegeven aan enkele lijders, en dat elk doosje werd betaald met 18 stuivers. Hij heeft 12 potjes jichtbalsem verkocht, waarvoor 12 stuivers het potje werd gere kend, terwijl uiteindelijk de borstkruiden en de mondspoeling van geen belang zijn geweest. De Comissie raadt Kraepelien vriendelijk aan om voortaan beter op te Ietten voor wie hij geneesmiddelen maakt. Van der Lee is niet bevoegd om medicijnen te verstrekken!

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 23