waarvoor door de patiënten betaald is. Dit laatste mocht namelijk niet. "Desondanks is tegen deze persoon niets ondernomen, maar is hij met veel respect behandeld, waardoor aan alle bedrieglijke lieden de weg tot een vrije uitoefening van hun kwakzalverij is geopend", aldus het verslag. Toch wordt Van der Lee enkele jaren later wel degelijk voor de rechtbank gedaagd. Op zaterdag 15 december 1821 is er een rechtszitting van de Rechtbank te Leeu warden. De Officier van Justitie beschul digt Wessel van der Lee, die dan 45 jaar oud is, van het uitoefenen van de in- en uitwendige geneeskunde en van het verko pen van samengestelde geneesmiddelen. In deze zaak zijn vijf verklaringen afgelegd die betrekking hebben op drie gevallen. Geertsema. De eerste verklaring is van Hugo van der Straal, oud 29 jaren, luitenant bij de nati onale infanterie en in garnizoen te Leeu- varden. Van der Straal vertelt dat hij eni ge tijd geleden op bezoek was bij zijn vriend Geertsema, toen Van der Lee de kamer binnenkwam. Geertsema ontbloot te enige zijner delen en Van der Straal <eerde zich met de rug naar hem toe. In de tussentijd hoorde hij Geertsema en Van der Lee praten, maar had hierop geen acht geslagen. Na ongeveer een kwartier, toen hij zich weer had omgedraaid, trad dokter Brouwer binnen. Deze begon met Van der Lee een zeer wijdlopig en voor Van der Straal zeer vervelend, ja zelfs walgelijk gesprek. Het ging "vooral over keizersneden, baarmoeders etcetera, zo dat hij ook hier niet op had gelet en ver der van de zaak niets weet". Graffeck-Reppenhorst Vervolgens is het echtpaar Graffeck- Reppenhorst aan de beurt. Johanna Elisa- beth Graffeck, oud 53 jaren, huisvrouw van Johannes Gerardus Reppenhorst, vertelt dat zij onlangs bij iemand aan huis was gekomen waar zich Van der Lee be vond. Omdat zij al een hele tijd hoofdpijn had, verzocht zij Van der Lee de volgende dag bij haar aan huis te komen. Van der Lee was gekomen en toen zij hem om een geneesmiddel voor hoofdpijn vroeg, haal de hij een flesje voor den dag. Hij zei dat daarin geneeskrachtige olie zat voor hoofdpijn, dat het zeer duur was en hem dertien gulden had gekost. Na enig be raad had zij het voor dertien gulden ge kocht, en zich telkens met deze olie het voorhoofd gewassen door een paar drup pels in de hand te gieten. Dit had zij tot driemaal toe gedaan, maar tot nu toe geen beterschap ontdekt. Ook haar man, Johannes Gerardus Reppenhorst, oud 46 jaren en koopman te Leeuwarden, heeft last van zware hoofdpijnen. Hij bevestigt dat zijn vrouw de olie heeft gekocht voor dertien gulden, maar heeft het middel zelf niet gebruikt. DuPon Tot slot vertelt Johannes Dupon over zijn wedervaren. Hij is 40 jaar oud, kleer- 75

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 17