De achtergronden van het magnetisme dat zijn huisvrouw een hoer en een beest was". De vrederechter van het Kanton Rijp hoort het hele verhaal aan. Hij brengt de artikelen 375 en 376 van het wetboek van strafrecht ter spraken. Die luiden: "wat betreft smaad of scheldwoorden en bele digende uitdrukkingen die generlei ten lastelegging van een bepaalde en om schreven daad, maar van een aangeduide ondeugd behelzen: mochten zij op of in openbare plaatsen of bijeenkomsten zijn uitgesproken of in gedrukte of ongedruk te geschriften die verspreid of in omloop gebracht zijn geworden geplaatst zijn, dan zal de straf in een geldboete van zes tien tot vijfhonderd franken bestaan." De vrederechter concludeert dat Mag- dalena niet meer heeft willen doen dan Metje Vel beledigen. Metje Vel heeft Mag- dalena daartoe uitgelokt, nog versterkt door het onvoorzichtige gedrag van de echtgenoot van Metje. Daardoor kan de eis tot vergoeding niet worden toege staan. Bovendien vindt hij dat de eisen van Metje niet bij deze rechtbank behoren en veroordeelt haar tot het betalen van de kosten van het proces, die hij berekent op 35 guldens 60 cent. Rond 1800 hielden vooral de wetenschap en de meer ontwikkelde mensen zich bezig met het magnetisme. Daarna begonnen "amateurs" zich ermee bezig te houden, en zij spraken en veel groter publiek aan. De beroemdste magnetiseurs waren J.B. Meijer uit Rotterdam en Wessel van der Lee. Wat is magnetisme? Als "ontdekker" van het magnetisme als genezende kracht geldt de Oostenrijkse arts Frans Anton Mesmer (1734-1815). Hij deed veel onderzoek naar het verschijnsel en stelde onder andere het volgende: hemellichamen, aarde en levende wezens zijn magnetisch en trekker, elkaar aan deze aantrekkingskracht maakt dat mensen magnetische eigenschappen hebben (dierlijk magnetisme) de werking en kracht van het dierlijk magnetisme kan aan anderen worden overgedragen; men kan er meer of minder gevoelig voor zijn magnetisme werkt op grote afstand magnetisme werkt ook zonder hulp van een medium een genezer kan met behulp van magnetisme (gecompliceerde) ziekten en gebreken verhelpen Onderzoek door Martinus van Marum en Gerbrand Bakker In Nederland deed onder anderen Martinus van Marum 1750-1837) onderzoek naar het dierlijk magnetisme. Martinus van Marum, in 1750 in Delft geboren, promoveerde in 1773 tot doctor in de geneeskunde. In 1776 vestigde Van Marum zich als geneesheer te 69

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 11