10. Overtoom bij Obdam gebouwd door Alkmaar in 1565. De overtomen bij Hensbroek en bij Obdam voerden over de Berkmeerdijk. Deze overtomen werden gebouwd door Alkmaar om de inwoners van Hensbroek, Obdam en Spanbroek naar de markten in Alkmaar te krijgen. Alkmaar besloot echter niet tot het bouwen van sluizen, omdat de inwoners dan ook naar het concurrerende Hoorn zouden kunnen varen. 11Ook in Opmeer bevond zich een overtoom over de Berkmeerdijk In 1591 werd deze overtoom verplaatst naar het dorp Opmeer zelf. Hier ontstond toen een haven. Rond de overtoom bevonden zich diverse bloeiende tapperijen. Ook rond Hoorn waren verschillende overtomen. In het grensgebied tussen Hoorn en Alkmaar deden zich de meeste strub belingen voor, omdat Alkmaar niet gebaat was bij een betere bereikbaarheid van Hoorn. Vooral de overtoom bij Rustenburg was een twistpunt. Daarnaast was de Berkmeerdijk de natuurlijke scheiding en ook op dit grensgebied con centreerde zich de concurrentiestrijd. Naast de overtomen te Rustenburg en Opmeer waren er 12. Overtoom te Avenhorn. Deze overtoom werd in 1412 door Hoorn gebouwd en stond onder controle van deze stad. Via deze overtoom kon men over de Westfriese Omringdijk komen. Voor Hoorn was deze overtoom een hindernis in de weg naar Amsterdam. Hoorn heeft diverse pogingen gedaan om deze overtoom te vervangen door een schutsluis, maar werd ook daarin tegengewerkt door Alkmaar. 13. Overtoom over de Zomerdijk Via deze overtoom liep de verbinding van Hoorn via Wognum naar Opmeer en Nibbixwoud 14. Overtoom over de Zwaagdijk Via deze overtoom liep de verbinding van Hoorn naar Medemblik en Hauwert, de Medemblikkervaart. 15. Bangerterrad Gebouwd in 1553 over de dijk rond het Grootslag. Via deze overtoom kon men vanuit Hoorn over de Wijzend naar Enkhuizen varen. 16. Overtoom te Spierdijk. Aan de oostzijde van de Wogmeer gelegen overtoom die bij het plaatsje Spierdijk over de Spierdijk voerde. In 1591 werd besloten deze overtoom door een schutsluisje te vervangen. Periode na 1600 Tussen 1600 en 1650 werden bijna alle droogmakerijen in Noord-Holland 20

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 20