De Haring- en Henneproute Een cultuurhistorische route langs bijzondere monumenten rond de Eilandspolder Velen zal het niet ontgaan zijn dat in de zomer 2003 het eerste deel van de Haring- en Henneproute is gerealiseerd: een semi-permanente ten toonstelling op verschillende locaties rond de Eilandspolder. Het project is een samenwerkingsverband tussen: het Museum In 't Houten Huis, het Regi onaal Archief Alkmaar, de Stichting Jan Boon, de Stichting Noordeinder Ver maning, de Nederlands Hervormde Gemeente, de VW en de Gemeente Graft- De Rijp. Het doel van de reeks presentaties is een aantrekkelijke route langs histo risch belangwekkende monumenten, die inzicht geeft in het verleden van het Schermereiland. De route is gemaakt voor mensen, jong en oud, uit de eigen omgeving en voor de grote aantallen fietsers en wandelaars die de Eilands polder aandoen op hun tocht. Van architectuurhistorisch belang in de route is het beschermd dorpsge zicht in De Rijp, met als hoogtepunt het ensemble van raadhuis, kerk en sluis. Behalve de Waag en het Raadhuis, speelt vooral de Hervormde Kerk een belangrijke rol. Aan de hand van de gebrandschilderde ramen wordt in gegaan op de bloeiperiode van De Rijp als centrum van haringvisserij en wal visvaart. Ook het alom heersende belang van de religie in die tijd speelt een rol in de presentatie. In de Waag is een opstelling over brand en brandpre ventie. Bij het Walhuis wordt het leven en werk van de laatste reder Jan Boon belicht. De 19de-eeuwse doopsgezinde Noordeinder Vermaning is het toneel voor een audiovisuele presentatie over de veranderingen in het gebied na de inpoldering van de Schermer en de Beemster. De nadruk ligt hier op het ont staan van aan de scheepvaart gelieerde industrie zoals touwslagerijen. Ook wordt de belangrijke rol van de doopsgezinden belicht. Uiteindelijk komt men in het museum "In 't Houten Huis" terecht voor het complete historische beeld. De presentaties zijn smaakvol en interactief. Het doel is om door deze kleine museale presentaties, op onverwachte plekken, een groter publiek in aanraking met het verleden te laten komen. Op 2 juli jl. gaf gedeputeerde Kruisinga het startschot voor het eerste deel van de route. Samen met een groep genodigden heeft zij de route gefietst. De reacties zijn tot nu toe zeer positief. Op alle locaties was steeds een duidelijke belangstelling voor de route. Volgens de vrijwilligers van de Grote Kerk en de Noordeinder Vermaning droeg de route ook bij aan het hogere bezoekersaantal van dit jaar. 14

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 14