Cees Vis, de hoofdman van de gidsen en bestuurslid van de Historische Vereniging Alkmaar, leidde ons hoogstpersoonlijk rond en begon zijn verhaal bij de Schermerpoort. Deze poort zal door menig voorvader zijn gepasseerd voor een bezoek aan Alkmaar om wat voor reden dan ook. De poort is er nog en wordt in goede staat gehouden maar biedt geen echte toegang meer tot Alkmaar. Het deel van Alkmaar waar de poort op staat werd door het gra ven van het Noord-Hollands Kanaal in 1824 afgesneden van de stad. Op spe ciaal verzoek van het toenmalige bestuur van Alkmaar kwam er voor veel geld de zoveelste slinger in het kanaal ten dienste van de negotie. Hiermee ontstond de in de volksmond genoemde "Nieuwe Bierkaai' doordat bier brouwers hier een nieuw bestaan probeerden op te bouwen. Maar later werd het "Het Rooie Dorp' genoemd, niet alleen vanwege de rode dakpannen, maar ook vanwege de PvdA en CPN sympathieën in deze volksbuurt. We lie pen een rondje op het Schermereiland, wat in 1607 werd drooggelegd, waar we nu niet alleen de kaalslag van 150 woningen was te zien maar ook een van de fraaiste huizen op het Schermereiland. Heiligland 7 was een oude sla gerij met klokgevel en een authentieke winkelpui met luifel. Het pand is re cent goed gerestaureerd en nu in gebruik als centrum voor oude muziek. Speciaal voor ons was een veerdienst geregeld over het Noord-Hollands Kanaal en konden we onze weg vervolgen langs Luttik Oudorp een van de oudste grachten van Alkmaar. Naast enkele moderne architectuurpogingen waren nog enkele banden met het verleden terug te zien zoals het hoge pak huis De Korenschoof op nr. 81. Het pand heeft een gebruikelijke tuitgevel en karakteristieke dubbele laaddeuren en kleine boogvenstertjes. Bij de laatste brug hielden we halt voor het fraaie uitzicht op De Waag, enigszins hinderlijk verblind door de koperen ploert. Vanaf deze brug keerden we ons naar de Appelsteeg waar rechts Het huis met de kogelstaat dat zijn naam dankt aan het feit dat tijdens het Spaanse beleg van 1573 een kanonskogel insloeg. Aan de andere zijde van de Appelsteeg staat op de hoek een mooi neorenais- sance pand met een strenge afronding op de hoek, zelfs doorgevoerd tot het vensterglas. Gevelstenen vertellen iets over het gebouw uit 1609 wat ervoor gesloopt is. Via de Appelsteeg kwamen we op het Fnidsen wat destijds door liep tot op het Schermereiland en wat oorspronkelijk het 'Veneetse' genoemd werd vanwege de belangrijke vroegere handelscontacten met Venetië. Naast een oude winkel van Albert Heijn, ook hier voormalige pakhuizen welke om gebouwd zijn tot appartementen. Verrassend was de koffiestop in de Remon strantse schuilkerk. Het gebouw werd in 1658 gebouwd op resten van een houten gorterij. De poort tot de kerk bevindt zich tussen twee klokgevelhuis- jes uit 1728 en leidt naar een binnentuin van de kerk. De kerk heeft een hou ten tongewelf en aan drie zijden houten galerijen. Het interieur bestaat uit 108

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 8