De laatste preek in de oude kerk was niet door Van der Hammen ge houden maar, zoals Van der Hammen vermeldt, door 'een mijner geliefde na buren, de Wei-Eerwaarde Heer van Berkhout, Predikant te Schermerhom'. Van der Hammen zegt in zijn preek dat hij toen ziek was: 'het behaagde de Heere, die tot alle bedroevingen wijse en heilige redenen heeft, mij door een sware ziekte aan mijn legerstede vast te binden'. Na vele 'slapelose nagten', angstig 'berooft te worden van 't overige mijner jaren' genas Van der Hammen, 'dog zoo dat eene gevaarlijke borst-quaal mij bijbleef. Maar 'hoe wonder was ook in deese mij de weg van Gods voorzienigheid, die 't zoo bestierde dat ik door een sware val ogenblikkelijk van mijne borst-quaal verlost en mijn dije-been gebroken wierd... Van dat ogenblik wierd ik gezond en genas in de d'armen van Gods voorzienigheid'. Van der Hammen moet niets van 'Paapsche-kermis feesten en St. Nikolaas avonden' hebben en laat daarover een duidelijke oproep klinken: 'en worden heden-daags stigtingen van deesen aerd op jaarlijksche soo genaemde Ker missen seer ontheiligt, laat zulks noyt meer van u geschieden of van uwe Kinderen. En hebt geen de minste gemeinschap met zulke onvrugtbare wer ken der duisternisse, want de steenen van dit huis, deesen Predikstoel sou tegen u getuigen in dien ontzaggelijke dag! En daarom Mijne Gemeinte die soo geern Paapsche Kermisfeesten en St. Nikolaas avonden houd en dat ook uwe Kinderen leert, doet dat bose nu uit 't midden van u weg en dat bidden wij in Jesu naem op deesen plegtigen dag niet alleen van u, maar ook van onse Overigheid'. Aan het eind van zijn rede bedankt Van der Hammen alles en iedereen en zijn laatste woorden zijn: 'eindelijk geve ik U met uitbreidinge mijns harten en handen dien zegen, waar mede Salomo Israël zegende, bij de plegtige inwij- dinge des tempels. De Heere onse God zij met ons, gelijk als hij geweest is met onse Vaderen. Hij verlate ons niet, hij begeve ons niet. AMEN. Dick Mantel Verantwoording van de afbeeldingen: Het eerste kaartje is een stukje van de reconstructiekaart van Beekman, 'Holland's Noorderkwartier in 1300'. De foto's van het interieur van de kerk van Grootschermer zijn, met toe stemming van de Stichting tot Behoud en Exploitatie van de Dorpskerk, ge nomen door de auteur van dit artikel. 138

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 38