Op zijn kaart tekent Beekman de kerk van Mijzen, de kerk van Schermer, de kapel van Groot- schermer (aangegeven met drie pijlen). Verder de kerk van Graft. Schermerhom is nog niet uitgegroeid tot een dorp. (een kruisje is een kerk en een rondje met kruisje erop een kapel) werd de eerste steen gelegd voor de huidige kerk die op 26 juni 1763 in gebruik werd genomen door middel van de preek van dominee Van der Hammen. Daarover straks meer. Samenvattend: het verband tussen de vier kerken Het Mijzenkerkje en de Schermerkerk waren beide dochterkerken van de kerk in Heiloo. De kerken in Schermerhom en Grootschermer vielen tot 1612 (het jaar van het ineenstorten van de oude Schermerkerk) onder de kerk van Schermer. Na de reformatie vormden de kerken van Schermer(horn) en van Grootschermer de zelfstandige gemeente Schermerhom/ Grootschermer. Van 1612 tot 1620 was de kerk van Schermerhom de 'parochie'-kerk en in 1620 kwam de splitsing tot stand. Schermerhom en Grootschermer kregen toen ieder een eigen dominee. De eerste predikanten De eerste hervormde predikant was Simon Paulusz, die in 1574 beroepen werd en in Schermerhom, Schermer en Grootschermer preekte (en misschien ook nog wel in het Mijzenkerkje). In de tijd van Jan Steengraft, die Simon Paulusz in 1584 opvolgde, vond in 1620 de splitsing tussen Schermerhom en Grootschermer plaats. Steengraft bleef in Schermerhom en Somerhoff was de eerste predikant in het zelfstandige Grootschermer.17 128

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 28