Vastgesteld werd voorts dat op "De Prut" al in de 12e eeuw bewoning heeft plaats gehad. Een paar kogelpotten, gevonden door Peter Eggers en nu in het Rijper museum aanwezig, wezen daarop, benevens vondsten van Pingsdorf- en Paffrath-scherven. Dit alles was het begin van een veldonderzoek wat naderhand kon wor den uitgevoerd door het RAAP in de jaren 1985-1987, onder leiding van de archeoloog drs. R.R.Datema. Van De Prut tot De Havik Dat onderzoek heeft zich uitgestrekt van "De Prut" tot aan de molen "De Havik" ten noorden van Grootschermer. Praktisch dus langs de hele Gouw en wel aan weerszijden. Dat leverde verrassende vondsten op. Op tal van ko- peinden van de eilandjes langs de Gouw werden huisplaatsen letterlijk ont dekt, toen er zoeksleuven werden gegraven en vervolgens de toplaag werd verwijderd. Er werden uiteindelijk 29 plaatsen ontdekt, onderzocht en in kaart gebracht waar middeleeuwse woningen hebben gestaan. Er was er één bij met de kennelijke sporen van een smidse. Aldus was men op het spoor gekomen van een dorp wat omstreeks 1200 aan de Gouw was gesitueerd. Wellicht was dit het verdwenen dorp Schermer, op het Schermereiland. Behalve de 29 huisplaatsen waren er ruim 600 vindplaatsen van scherven, waarvan verreweg de meeste (72%) afkomstig van inheems aardewerk, zoals de kogelpotten. In zijn uitvoerige rapportage veronderstelt drs. Datema dat de komst van de bewoners in dit verdwenen dorp Schermer te maken had met migratie door overbevolking van de geestgronden (Kennemerland) in de tweede helft van de 10e eeuw. Een ander vermoeden is dat deze eerste bewoners zich als gevolg van kli maatverandering terugtrokken en later, toen de omstandigheden zich weer verbeterden, opvolgers kregen uit de omgeving van Heiloo, Limmen en Aker sloot alsmede uit West-Friesland, in de 12e en 13e eeuw. Daarop wijzen, voor wat het tijdperk betreft, de gevonden scherven van het inheemse aarde werk. De bewoners waren boeren, die hun nederzettingen bouwden op de stro ken land die zij in dit veenlandschap zelf hadden ontgonnen door er sloten te graven voor de ontwatering Op hun gronden bedreven ze veeteelt zowel als akkerbouw. Verbranden zonder vuur Deze bedrijfsvoering en dan met name het "akkeren" versnelt de oxidatie van de (veen)grond. Door de aanraking van zuurstof verandert het bovenste 123

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 23