Ruilverkaveling Eilandspolder leverde ontdekking op van verdwenen dorp Maar hij woonde niet alleen, er waren toen nog kinderen thuis. Het was soms ook lang niet gemakkelijk om het hoofd boven water te houden, hij vertelde eens, 3 koeien dood op een dag, één raakte te water en verdronk en 2 anderen waren al langere tijd ziek en gaven dezelfde dag de pijp aan Maarten. En niet in het veefonds, want zei hij, de premie is dermate hoog, daar kan je alle jaren wel een koe voor verliezen, maar 3 op een dag dat was een complete ramp. Het gebeurde op een warme zomerse dag in de hooitijd. Het was broeierig heet en er dreigde onweer, maar het hooi stond op kleine hopen, dus van de grond. Het kon wat lijden, dacht men, maar of de duivel er mee speelde, er ontstond een windhoos, plotseling. En de halve hooioogst werd in de sloot geblazen, ga er maar aanstaan en allemaal handwerk natuurlijk. Maar het frappante vind ik nog altijd, hij vertelde die dingen eens een keer als het zo eens uitkwam, en dan hoorde je hem er niet meer over, geen ge zeur, een ander heeft ook wel eens wat, ieder krijgt zijn deel, zei hij dan, we gaan maar weer eens naar bed, het is morgen weer vroeg dag. De oude garde kon blijkbaar wel wat hebben, ze gingen gewoon weer aan het werk (nou ja gewoon), maar het ging toch weer. Mogelijk is arbeid de beste therapie om over moeilijkheden heen te komen, maar je moet het wel op kunnen brengen. Vader Klaver is overleden op 2 December 1979; bijna 81 jaar oud en Buur man Schoen op 19 December 1999; 92 jaar oud. Piet Commandeur Er waren in het verleden historische verhandelingen waarin gewag werd gewaakt van "het verdwenen dorp Schermer". In die verhandelingen werd ook gegist waar dat dorp zou hebben gelegen. Veelal werd gesugge reerd dat het aan de rand van het Schermeer zou hebben gelegen, maar door verwoestende stormen, die het meer zouden hebben vergroot - een histo risch gegeven - zou zijn verdwenen in de golven. De ruilverkaveling in de Ei landspolder en de daartoe aangezwengelde activiteiten in dit gebied laten een andere oplossing van het raadsel zien. Toen tegen 1985 de ruilverkavelingwerkzaamheden in de Eilandspolder op gang kwamen, was er de noodzaak een baggerdepot aan te leggen in de polder. Er moest voor gegraven worden. De keuze was gevallen op twee 120

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 20