Onbekend dorpsgezicht Hoewel de onenigheden nog geruime tijd door sudderden, was het pleit hiermee in feite beslist. Leeghwater ging niet zomaar aan al deze problemen in zijn Chronyke voorbij. Hij sprak in de alinea volgende op de lijst van overwegend doops gezinde regenten de hoop uit dat de Rijper bestuurders voortaan in goede onderlinge verstandhouding zouden samenwerken. Daarbij kon hij het als doopsgezinde evenwel niet nalaten een sneer uit te delen aan de "andere Stuerluyden" ofwel de nieuwe gereformeerde magistraten: "Deze voorsz persoonen hebben met malkander verscheyden wichtighe saecken (met Godes hulpe) uytgevoert, die my ten deele wel bekent zijn. Den Almogenden Godt geve ons sijne goede gratie, dat de Regeeringe in de Rijp voortaen vredigh mach voortgaen: Alsoo daernu andere Stuerluyden aan 't Roer sitten, soo sullen sy oock wel dienen op het Compas te letten; want als 't Compas van de pen raeckt, soo werdt het Schip somtijdts wel teghen de wal aengheseylt. Schabaelje liet deze regels weg, mogelijk met het oog op de na de Grote Brand geboden eenheid. Commercieel bezien was het waarschijnlijk ook maar het beste dergelijke controversiële opmerkingen achterwege te laten. Mogelijk om dezelfde redenen schrapte Schabaelje nog een paar andere re gels waarin Leeghwater vermeldde dat Prins Maurits te Weesp een keer bij de Waterlands doopsgezinde Louweris Schouten de nacht had doorgebracht. De eerste editie van 1649 bevat drie afbeeldingen. Het gaat om: - het bekende door Saverij gegraveerde portret van Leeghwater; - een in een rond kader geplaatst kaartje van Graft; - een eveneens in een rond kader gevat gezicht op De Rijp vanaf de Zuiddijk (zie afbeelding 1). Het portret en het kaartje van Graft keren in de tweede druk van 1654 te rug. Wel blijkt uit kleine verschillen dat Schabaelje niet over de koperen drukplaat van het kaartje beschikte en dit opnieuw heeft laten graveren. Het gezicht op De Rijp komt alleen in de eerste druk voor. Schabaelje verving deze prent namelijk door een ander, langwerpig prentje van het dorp ten behoeve van zijn brandkroniek (zie afbeelding 2). Op dit nieuwe prentje zijn met letters de markante punten in het dorp aangeduid en wordt ook aange geven in welke molen de brand begon en bij welk huis op het Westeinde het vuur werd gekeerd. 113

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 13