ft Het kraken van bevolkingsregisters Op de vrijdag na Kerstmis 1944 dienden in heel Waterland de bevolkings registers gekraakt te worden. Deze kraken pasten in het landelijk verzet te gen de Liese-Aktion van de bezetter, die erop was gericht om het laatste (en grootste) deel der Nederlandse mannelijke bevolking naar Duitsland te de porteren. Om herkenning te voorkomen werden de bevolkingsregisters van De Rijp en Graft gekraakt door de KP uit de Beemster. Bij de laatste kraak hielp KP De Rijp (o.a. Kees Huijsman) door op de uitkijk te staan en door het buit gemaakte bevolkingsregister op een veilige plaats onder te laten duiken. KP De Rijp kraakte op zijn beurt de bevolkingsregisters van Grootschermer en Schermerhom. Auto's waren niet beschikbaar en zouden trouwens teveel opgevallen zijn dus ging alles op de fiets. In Grootschermer haalde de KP niet lang na sluitingstijd van het raadhuis de foute burgemeester van het dorp op, die de sleutel van de kluis bezat. Deze NSBer, die na de oorlog zijn straf ont vangen heeft, viel voor de overvallers op z'n knieën en smeekte om z'n leven. In Schermerhom had de ploeg gelukkig meer medewerking. De gemeente secretaris zat de overvallers op te wachten en hielp hen niet alleen aan het 5 - De geïnundeerde Dillenburg: de schuren (opname J. Oldenburg, 15 mei 1944). Kerksteeg in riet de extra was. De Dil- iken over de aar de voor- sen primitief on men met luren van de schuur: ge- >er lag, bleef schappen en i loods; hier in Oldenburg er in de oor- e Dillenburg

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 9