KP De Rijp Kees Huijsman was er bij aanwezig toen de plaatselijke knokploeg werd opgericht, vermoedelijk in 1944. Hij was in 1922 geboren en op dat moment dus een jongeman van voor in de twintig. Vanaf het begin tot aan hun ge welddadige dood op 6 februari 1945 hadden Willem Woestenburg en Lau Beumer de leiding, de eerste als commandant, de tweede als onder commandant. Zij waren de enigen die in militaire dienst hadden gezeten. Daardoor waren zij meer dan de anderen vertrouwd met wapens en militaire methoden. Van KP De Rijp zijn verder lid geweest Jo Bommer, Jan Cortlever, Jan Duivesteijn, Dirk Grasboer, Cor Groot, Kees Huijsman, Karei Verhaard ('Kareltje'), Kees Oudejans, Gerrit Roelofsen, Jac Smit en Jan Woestenburg. Na de tragedie op 6 februari 1945 werd in onderling overleg binnen de groep be sloten dat Kees Huijsman commandant zou worden. De samenstelling van de ploeg is in de loop van z'n bestaan wel eens wat gewijzigd. Kort na de oprichting waren Karei Verhaard en Jan Cortlever (de goede SS'er uit het verhaal in Opmaat) er bij gekomen. Er was natuurlijk het verlies van twee leden op 6 februari 1945. Kort daarna, bij de oprichting van de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten (NBS) op 17 februari 1945, werd Jan Cortlever ondercommandant en kwamen er weer twee leden bij, waarvan Jan Rus uit Schermerhorn er een was. Binnen KP De Rijp kende iedereen elkaar. Men kwam als groep bijeen in de Dillenburg. Daar werden de laatste nieuwtjes uitgewisseld en acties voor bereid. Beslissingen werden meestal met z'n allen genomen. Als comman dant, zo vertelde Kees Huijsman, was je meer de voorzitter dan de bevelheb ber. Je zorgde ervoor dat er beslissingen werden genomen en als men er niet uitkwam, ja, dan moest je wel eens een knoop doorhakken. Als lid van de KP had je een in het Nederlands en Engels opgesteld legiti matiebewijs (AJbDat droeg je uiteraard niet bij je, dat zou je bij een aan houding je leven kunnen kosten. De legitimatiekaarten van KP De Rijp wer den bewaard door Theo Luijckx, zoon van de Rijper notaris Luijckx. Die zul len vast verstopt hebben gezeten tussen de eindeloze hoeveelheid notariële paperassen. Theo zat in Amsterdam in het studentenverzet; hij was comman dant van de verzetsgroep Theo. Van de KP-leden, die ik sprak, weet bijna niemand meer precies wanneer en hoe hij lid geworden is. Jo Bommer vermoedt dat hij via Dirk Grasboer bij de KP terecht kwam. Jan Duivesteijn en Kees Oudejans waren zwagers: de een zal de ander wel geïntroduceerd hebben. Gerrit Roelofsen weet nog dat hij door pater Van Baarsen in de biechtstoel voor de KP werd gevraagd. Ook vermoedt hij wie de pater op het idee hebben gebracht 4

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 4