Knokploeg De Rijp Inleiding Bij het uitwerken van het inrichtingsplan voor het nieuwe museum aan de Tuingracht kwam het idee op om daarin ook enige aandacht te schenken aan het Schermereiland in de Tweede Wereldoorlog. Daartoe moesten we eerst op zoek naar objecten, want in het museum was maar heel weinig uit die pe riode te vinden. Er waren wel losse verhalen uit de oorlog, over de inundatie, het verzet, de plaquette aan de toren van de Grote Kerk, de uit die toren weg gehaalde en miraculeus weer teruggekeerde klokken, de distributie, nood- kachels, bonkaarten en nog veel meer. Ik had gehoord dat de voormalige Dillenburg een rol had gespeeld bij het verzet en een gerucht opgevangen over het liquideren van twee collabora teurs. De in De Rijp actieve knokploeg -KP De Rijp- zou daarin een groot en actief aandeel hebben gehad. Ik benaderde de heer Jo Bommer, oud-lid van KP De Rijp. Hij wilde er liever niet meer over praten omdat het van alles en nog wat omhoog zou halen. Hij gaf mij het telefoonnummer van de heer Kees Huijsman -'die is waarschijnlijk wel bereid om erover te praten'- die een tijdlang de leiding van de verzetsgroep had en getrouwd was met een dochter van de toenmalige bewoner van de Dillenburg. Kees Huijsman bleek bereid om over KP De Rijp te spreken maar merkte op dat er nog nabestaanden leven van de personen die toen geëlimineerd zijn. Die zullen het niet prettig vinden om weer met het verhaal geconfron teerd te worden en de toedracht te horen. Zelf werd hij na de oorlog nog be dreigd door een zoon van een der ter dood gebrachten, voor hem reden om nog jarenlang een pistool bij zich te dragen. Hij betreurde het dat de rol van zijn verzetsgroep en datgene wat zich op de Dillenburg heeft afgespeeld, nooit meer dan fragmentarisch op papier werd gezet. Tot op heden bleef het bij op zich waardevolle stukken, onder meer in de tijdschriften Een nieuwe Chronyke en Opmaat. In een door Toon Mulder geschreven hoofdstuk over de Noord-Hollandse knokploegen in het meer dan 1300 pagina's tellende landelijke gedenkboek Het grote Gebod worden drie bladzijden besteed aan de KP Waterland. De ploeg in De Rijp wordt daarbij niet apart genoemd. Wel zijn fotootjes van Lau Beumer en Willem Woestenburg opgenomen. Daaron der worden in vier regels de gebeurtenissen op 6 februari 1945 samengevat en wordt vermeld dat beiden behoorden tot de KP Purmerend Waterland. Het hier volgende verhaal is het resultaat van twee uitvoerige en zeer open gesprekken met de heer Huijsman, aangevuld met opmerkingen van enkele andere direct betrokkenen: de heren Jo Bommer en Gerrit Roelofsen en mevr. Riek Blokdijk-Schrama.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 3