gdam toen ze geëxecuteerd zijn waar ook Konigin Wilhelmina aanwezig was. Dat nieuws :o Jonk die moest ik dus aan mijn zuster en zwager brengen. Op 16 juli is er in Purme- het distri- rend een rouwmis voor hem opgedragen. Tot woede van de Duitsers zat de k denk dat kerk bomvol en na de mis werd de pastoor opgepakt en verhoord maar uit- waarschu- eindelijk lieten ze hem weer gaan. mijne, dan Op een avond later in de oorlog, in ieder geval na de invasie in Frankrijk straat zijn óf eind 1944 óf misschien al in 1945 kreeg ik een telefoontje van de vrouw was in zijn van dokter Wegdam dat de Duitsers haar man hadden opgepakt en dat ze de ;nkwam en kant van de pastorie opgingen. Bedankt voor de waarschuwing. Ik vertelde fleveren bij de pastoor wat er aan de hand was en ging naar de winkel ernaast, een soort zijn vrouw winkel van Sinkel maar voor ik het wist kwam de pastoor ook terwijl hij een dje ging ik jonge vrouw alleen achterliet in de pastorie: de dochter van een vriend van r vier ogen. hem uit Schiedam die heel slecht ter been was. Ik vond het echt zielig voor sbroken bij haar maar ik kon ook niet teruggaan. Even later belden er twee politieagen- ik niet, de ten aan bij de pastorie, we horen de hond blaffen dus had ze kennelijk de men - 'ja, deur open gedaan. ivond langs Nou had de pastoor haar verteld dat er twee politieagenten in het dorp mijn zwa- waren waarvan we van een niet zeker waren aan welke kant hij stond. Ze me jou te bleven een hele tijd binnen, kwamen weer naar buiten en gingen naar de je zag, het Dam. Dus voelden wij ons veilig dat ze niet verteld had waar wij waren. Wien d nog nooit Melchers (de naam van deze jonge vrouw) was een slimme meid en later ver- komen. Hij telde ze: 'alleen als er iemand komt die ik ken, zal ik hem vertellen waar ka- hij was die pelaan van Baarsen is. Een tijdje later, misschien een half uur, misschien een j en ik heb uur, kwam de jongen die in de etalage op de uitkijk stond de kamer in, zei dat twee mannen bij de pastorie hadden aangebeld, dat Wien de deur had ideren naar open gedaan, een minuut later naar buiten was gekomen en nu onze kant lemaal. Een uitkwam waar wij ons verborgen hadden. Boven was er een plek om je te ils je zoveel verstoppen, via een luik onder een bed kon je onder het dak komen. een bood- De pastoor dook er eerst in, ik stond op het punt om hem te volgen toen zoon op te het licht aanging en ik herinner het me precies: ik werd doodkalm. Vreemd, dat hij ont- ik zei tegen mezelf, nu ben je erbij. Het is afgelopen. Dus ging ik naar bene rug hadden, den en daar staan Jan de Lange (welbekend, een goede vriend van ons) en er (die waar een politieagent. Jan had tegen Wien gezegd dat ze kapelaan van Baarsen wij gingen dringend moesten spreken. Dokter Wegdam en notaris Luycks waren opge- indse leeuw pakt omdat men er achter was gekomen dat de KP die nacht de oogst van nige wat ze een boer zou gaan stelen maar men wist niet van welke. Als dat zou gebeu- let een aan- ren, zouden de dokter en de notaris dood geschoten worden. Dus smeekten daar de op- ze mij: AUB stop het als je kan. Ik zei dat ze zich niet ongerust moesten ma- fgedekt met ken, er zou niets gebeuren. En er gebeurde ook niets en de volgende dag plaats waar kwamen de heren weer terug. 29

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 33