Tot besluit Dit verhaal is een bescheiden en late poging om een aantal essentiële ge gevens en gebeurtenissen met betrekking tot de Knokploeg De Rijp op te te kenen en te publiceren. Het is tevens een eerbetoon aan deze groep. Kees Huijsman liet mij een in 1945 uitgegeven brochure zien: Hoe Beemstefs KP ontstond en werkte. Zoiets had hij ook graag gezien voor zijn eigen groep. Om allerlei praktische redenen is het er nooit van gekomen. De belangrijkste reden was misschien wel dat men die erkenning wel wilde maar het verleden tegelijkertijd verdrong en er niet meer over wilde spreken. Een andere reden was dat de samenhang in de groep na de bevrijding al snel op de proef werd gesteld: ieder zocht zijn eigen weg na vijf verloren jaren. Enkele leden werden militair en tekenden voor Indië. Kees werd door zijn vroegere baas benaderd en keerde terug naar Dekker's Houthandel in Zaandam. Op 7 juli 1945 verleende de compagniescommandant van de Binnenland se Strijdkrachten te Purmerend eervol ontslag aan G.C. Huijsman, sectie commandant bij genoemd onderdeel. Een jaar later ging hij als typist naar de marechaussee, district Alkmaar, gevestigd aan de Oude Gracht. Van hier uit was hij betrokken bij het bewaken van de Wieringermeer, toen deze weer droogviel en dubieuze figuren op strooptocht gingen langs de in de haast verlaten boerderijen. Na vijftien jaar bij de marechaussee en de rijkspolitie gewerkt te hebben stapte hij rond 1960 over naar de Nederlandse Wegtanker Maatschappij, waar hij tot zijn pensioen zou blijven werken. Leo den Engelse Dankbetuiging Allereerst gaat mijn dank uit naar de heer Kees Huijsman en enkele andere direct betrokkenen: de heren Jo Bommer en Gerrit Roelofsen en mevr. Riek Blokdijk-Schrama. Daarnaast wil ik de heer Cees Mol bedanken voor zijn waardevolle aanvullingen. 22

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 22