Noordeinde van Graft en daar de familie Schrama voor het blok zette om Willem en Lau te informeren Op de ochtend van diezelfde zesde februari was Willem Woestenburg al in de Beemster geweest om te zien of hij een daar neergekomen vliegenier kon helpen. Over deze gebeurtenis vertelde Beemsterling Mat van de Pavert: 'In de ochtend van 6 februari fietste ik naar Midden-Beemster toen er net weer een stel bommenwerpers overkwam, op weg naar Duitsland. Eén is er toen aangeschoten. Ik reed van Midden-Beemster naar De Rijp, want ik zag dat daar een parachute naar beneden kwam! Ik kwam er tegelijk aan met Wim Woestenburg, de Rijper verzetsman. Wim was gelijk met mij op die parachutist afgekomen. De parachutist kwam naar beneden tussen de Volgerweg en de brug van De Rijp, vlakbij de Beemsterringvaart. In de ringvaart lagen toen veel woonbootjes van mensen die uitgebombardeerd waren in Den Helder. Ze zochten overal hun heil waar het een beetje rustig was. Die vlieger was in uniform, een bruine jongen. We konden niet terug naar De Rijp, want die vlieger was duidelijk herkenbaar in zijn uniform. We zouden hem naar Wiedijk aan de Volgerweg brengen, de eerste boerderij rechts vanaf de Westdijk. Maar vanaf Spijkerboor zagen we een stel Landwachters met karabijnen ons tegemoet komen. Toen was het verloren. We konden geen kant meer op. We hebben ons excuus gemaakt tegenover die vlieger en zijn teruggegaan. Er zat niets anders op, want we zaten gewoon klem. Die Landwachters rekenden de vlieger in. Ze waren zo gebiologeerd door die bruine jongen, dat ze niet op ons letten.'6 Na de oorlog zat iedereen in het verzet Er zijn in de jaren na de oorlog over het verzet veel wildwest verhalen ver teld en op papier gezet. Ook bleken er opeens veel meer mensen in het verzet te hebben gezeten. Het verhaal van KP De Rijp is nog nooit in z'n geheel op papier gezet. En hoewel er voor Willem Woestenburg en Lau Beumer een herdenkingsplaat aan de Hervormde kerk van De Rijp zit en de verzetsgroep op het Rooms Ka tholieke kerkhof van De Rijp een monument heeft ('ons monument' aldus Kees Huijsman), vertelt de heer Huijsman mij zijn verhaal om voor de toe komst vast te leggen hoe een groepje jonge mannen enorme risico's liep in hun verzet tegen de bezetters. Risico's die in het geval van Lau Beumer en Willem Woestenburg het einde van hun jonge leven betekenden. 16

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 16