Bewondering Kees Huijsman steekt zijn bewondering voor zijn schoonvader Kees Groot niet onder stoelen of banken. Terwijl de Dillenburg functioneerde als hoofd kwartier van KP De Rijp, ging het bedrijf gewoon door. In de grote, zwarte schuur had Groot z'n koeien staan, die natuurlijk verzorgd moesten worden. Omdat hij er ook een centraal strodepot had, stonden er honderden balen stro. Dat bood een prachtige gelegenheid om verborgen ruimtes te maken waar de gedropte wapens verstopt werden. De twee executies hadden dus een achtergrond van koeien en strobalen. Groot was zich bewust van het risico: als de Duitsers er achter waren gekomen wat er zich op zijn boerderij afspeelde, had hij het vermoedelijk met de dood moeten bekopen. Het ging niet altijd goed Overigens ging het niet altijd goed als er met een foute burgemeester af gerekend moest worden. Zo trachtte men in Middenbeemster burgemeester Van der Kuur te ontvoeren. Henny Bakkenes -rooie Henny omdat hij z'n haar steeds andere kleuren gaf waaronder rood blijkbaar de opvallendste was- belde bij de burgemeester aan. Kees Huijsman wachtte iets verder met een oude bakfiets waarin de burgemeester naar de Dillenburg vervoerd zou wor den. Om de man te verdoven had men van dokter Wegdam uit De Rijp een spuit met morfine en bijbehorende instructies gekregen. Maar de burgemees ter rook onraad en wilde niet naar buiten komen. Wel stak hij, door Henny aangeroepen, zijn hoofd uit een bovenraam. De kogels van Henny misten hun doel, die van Van der Kuur gelukkig ook. En Huijsman er vandoor zo vlug hij kon en dat viel niet mee met een bakfiets met een trapper die tot een stalen pen gereduceerd was en een gladde zool die daar steeds afgleed Toch lijkt de actie achteraf wel succes te hebben gehad. In zijn brochure over de Beemster KP schrijft Klaas Edam: Ware er op 5 januari geen aanslag gepleegd op v.d. Kuur, dan zouden er nog veel meer personen uit de Beem ster gearresteerd geworden zijn, doch vermoedelijk uit vrees voor zijn leven en angst voor terugkeer van onverschrokken K.P.-ers heeft hij zijn plannen nimmer ten uitvoer gebracht'. Een andere eliminatie die niet doorging, werd beschreven door C. Booy in Een nieuwe Chronyke van april 1995. Ook dat artikel is gebaseerd op een gesprek met Kees Huijsman. 'Ik herinner me maar één actie die we samen met de jongens van Purmerend hebben ondernomen. Dat betrof een hoofd van de CCD [Crisis Controle Dienst4], een NSB'er die getrouwd was met een Duitse. Hij woonde net buiten Purmerend, in de Beemster. Het 13

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 13