vergadering van kopstukken uit het regionale verzet, zoals Mart Schrieken uit Purmerend en Bert Snijders uit Amsterdam. Van Baak en De Boer werden in een geïmproviseerde rechtszitting ondervraagd over hun wandaden. Vervol gens ging de groep weer snel uit elkaar. Een paar uur later kwam via pater Van Baarsen het bericht door dat beide gevangenen geëlimineerd dienden te worden. De twee mannen werden door leden van KP De Rijp meegenomen naar de grote zwarte schuur, geblinddoekt en door Willem Woestenburg en Lau Beumer met een revolverschot gedood. Strobalen werden gebruikt om het geluid te dempen. De lichamen gingen gekleed en wel (een van hen droeg een leren jas) in een bak met kalk. Na de oorlog werden de lijken opgegraven en elders opnieuw begraven. Van Baak en De Boer zijn de enigen die op de Dillenburg om het leven werden gebracht. Opvallend is overigens dat het boekje Purmerend in oorlogstijd 1939 - 1945 geen Duitse represaillemaatre gelen vermeld. Dat had mogelijk te maken met het feit dat de Duitsers nog een tijdlang dachten dat Van Baak en De Boer nog in leven waren. Er is zelfs nog een aanbod van de Gestapo geweest om hen uit te wisselen tegen gevan genen uit de gevangenis aan de Amsterdamse Weteringschans. Daar ging men uiteraard niet op in omdat Van Baak en De Boer toen al dood waren. Na de oorlog werd de hele gang van zaken gereconstrueerd en door een speciale rechtbank getoetst. Koster en Luiks schrijven hierover: 'Tijdens de zittingen van het Bijzonder Gerechtshof ter berechting van de bij de zaak be trokken verraders, bestond geen twijfel over de noodzaak tot liquideren. De verzetsmensen werden geprezen om hun moed en opofferingsbereidheid. Dat onder de betrokkenen bijna 45 jaar nadien nog twijfels leven over de rechtmatigheid van de liquidatie toont het behoedzame karakter van het Wa- terlandse verzet aan.'3 In een gedenkboek van het verzet (Het grote Gebod) wordt een alinea aan deze gebeurtenissen gewijd. 'Zeer geruchtmakend was de liquidatie van de NSB-burgemeester en de NSB-boerenleider te Edam, die op een aller geheimzinnigste wijze plotseling uit de dorpsgemeenschap verdwenen, ontvoerd door de KP-Waterland en na een lekenrechtspraak gefusilleerd. De gevolgen waren ernstig. Er lekte iets van uit en toen een nichtje van de boerenleider één der KP-ers herkende, volgde ze deze tot het huis van [verzetsman] Klaas de Boer -bij wie de KP steeds gastvrijheid genoot-, waarna zij de SD [SicherheitsDienst] waarschuwde. Er volgde eerst nog huiszoeking bij een verkeerde De Boer, maar even later werden toch Bert [Snijders] en zijn gastheer Klaas de Boer gearresteerd. De andere KP-ers waren reeds vertrokken. Beiden werden op 13 februari aan de Jan Gijzenkade te Haarlem gefusilleerd als represaille op een in die plaats gepleegde liquidatie.' 12

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 12