Omstreeks 1900 was de schommelwieg door een groot deel van de bevolking afge schaft en rond 1920 grotendeels verdwe nen. De kraamzorg in die tijd was in handen van een baker. Dit was meestal een oudere vrouw die zelf ook kinderen had. Zij had in haar leven ervaring opgedaan met het ver zorgen van moeder en kind. (Een klein de tail: haar loon bestond uit fooien van kraamheer en kraambezoek). Zij had haar eigen recepten voor babyvoeding en baker de het kindje in. Het bakeren of aankleden van de baby vin den wij tegenwoordig barbaars. Het hum meltje werd namelijk in doeken gewikkeld. Eerst werd het in een grote linnen doek ge pakt, deze doek bedekte het hoofd en het hele lichaam. Daarna werd dit met wikkelbanden (een soort zwachtels van verschillende breedte) omwonden. Dat inwikkelen was nodig om: opgelopen kneuzingen tijdens de geboorte te genezen, een goed gevormd lijfje te krijgen, het kindje te beschermen tegen stoten en ander kwetsuren. Hoewel deze methode van aankleden in de rest van Europa verdween in de negentiende eeuw, bleef het op het platteland van Nederland tot in de twintigste eeuw in gebruik. Ook maakte de baker in de tijd van Leentje waarschijnlijk gebruik van de vuurmand. De vuurmand was een mandvormig gestel met bandijzer dat gevuld kon worden met kooltjes vuur. Over de mand heen was een half bovenstuk ge vlochten. Hierop konden de natte doeken of de kleertjes worden gedroogd. Onder de mand werd pap of melk warm gehouden. Wanneer de baker de doeken te haastig om het kindje wikkelde sprak men van "te heet gebakerd". Men dacht zelfs dat dit dan later in het karakter van het kind tot uitdruk king kwam. Zo ziet u maar: twijfel bestaat door de eeuwen heen, dus zullen er veran deringen blijven tot in lengte van dagen en maar hopen dat we de geschiede nis gebruiken om het in de toekomst beter te doen. Nu geef ik graag de pen door aan Jan Lieverse. Alie Mulder. 146 Museutï Bulletin

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 34