maar is overgeschilderd in steenrood. Waarschijnlijk heeft er over de wieg een doek van groen damast ge hangen, omdat groen "zoo zacht voor de oogen" heet te te zijn. Hoe ging men met bore lingen om in de tijd van Leentje Leguit? Uit de boekjes van mevr. Lamoen heb ik mijn informatie ge haald. Ook als het om de slaapplaats van de baby's gaat is er door de eeuwen heen veel veranderd. Het slapen bij de ouders in bed is lange tijd de gewoon te geweest, zij het een zeer gevaarlijke. Veel baby'tjes zijn in het ouderlijke bed door één van de ouders onwetend doodgedrukt. Er heeft een stadskeur gegolden, waarin het verboden werd kinderen beneden een jaar bij de ouders in bed te laten slapen. Een veiliger plek was de bedstee. In de bedstee had men veelal op de bed denplank een kistje waarin de baby lag. In andere gevallen trof men onder de bedstee ook wel de zogenaamde kinderla aan, als rustplaats. Deze la werd door een kleine houten wig opengehouden zodat het kindje voldoende lucht kon krijgen. Huilde het kind 's nachts, dan deed de moeder de la open, gaf het kindje te drinken en legde het weer terug. Wiegen zijn al eeuwen bekend in vele vormen, van verschillend materiaal en -afhankelijk van de streek- kwamen er ook verschillende benamingen van de wieg voor. Mogelijk is de hangende wieg in Nederland het oudste type (vanaf 1350). De oudste schommelwieg is de standaard wieg. Daaronder verstond men een model dat een schakel vormt tussen de hangende en de dwarsschomme- lende wieg (vanaf 1400). Afbeeldingen van kraamkamers met dwarsschom- melende wiegen zij er heel veel. In de achttiende eeuw werd de schommelwieg minder populair. De wieg werd door een medische banvloek getroffen. Na een lange staat van dienst bleek dat wiegen (met het wiegentouw) ongezond was. Vage redenen waren: de baby kan er idioot van worden, het is slecht voor de spijsvertering en kin deren worden er lastig van. Bulletin 145

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 33