Lezing in de Noordeinder Vermaning over de Doopsgezinden in Noordeind Noordeinders en hun Vermaning in vroeger eeuwen Zondag 20 oktober, 's middags om 3 uur, organiseert de Stichting Noordeinder Vermaning samen met de Oudheidkundige Vereniging Graft-De Rijp een lezing die gehouden zal worden door Prof. Dr. A. Blaauw. De lezing heeft als titel: De heer Blaauw is oud-hoogleraar in de sterrenkunde en is nog steeds actief op dat gebied. Daarnaast heeft hij grote belangstelling voor weten schappelijk historisch onderzoek, vooral gericht op dorpsgeschiedenis. Zijn interesse voor en kennis van de doopsgezinden blijkt uit het uitgebreide arti kel van zijn hand met als titel 'Doopsgezinden in Noordeind in de 17de eeuw; hun gemeente, hun vermaning en hun plaats in het dorp' (Doopsgezinde Bijdragen, nieuwe reeks 27 (2001)). Van zijn lezing deed de heer Blaauw ons de volgende samenvatting toe komen: Ik ben geboeid geraakt door de geschiedenis van Noordeind doordat het de geboorteplaats was van mijn vader (1882-1957) en diens voorvaderen vanaf een moment in de 17de eeuw. Het begint bij de chirurgijn Jan Pietersz van den Bos wiens dochter Diewer in 1699 trouwde met Jan Blaauw. Doordat voor Graft - en dus ook voor Noordeind - een heel rijk archief bewaard is ge bleven was het mogelijk over allerlei aspecten van het leven van voorouders en hun dorpsgenoten wat meer te weten te komen: waar zij woonden in Noordeind, hun middelen van bestaan, hun mate van welstand, hun kerkelij ke gezindheid enz. Bij enkele markante figuren zal ik wat nader stilstaan. Een speciaal onderdeel van het onderzoek betrof de doopsgezinde gemeente; daarover was tot nu toe vrijwel niets gepubliceerd. Het bleek mogelijk de oorsprong in het midden van de 17de eeuw en het verdere verloop ervan te beschrijven. Een en ander zal worden geïllustreerd aan de hand van de plattegrond van Noordeind, afbeeldingen van archiefstukken en enkele portretten. De lezing belooft zeer boeiend te worden en we verwachten dan ook een grote opkomst. Wij raden u aan op tijd te komen. Vol is vol! In de Vermaning is plaats voor maar 150 personen. We moeten helaas, als er 150 personen binnen zijn, de deur sluiten in verband met de brandweervoorschriften. 83

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 4