Attention. Children Na Batavia ging de reis naar Japan, waar de 'Nederland' op 3 augustus 1855 in de Baai van Nagasaki aankwam. Het was aldaar verboden aan wal te gaan. Wel was dit toegestaan op het kunstmatig aangelegde eiland Decima. Hierop stonden 33 gebouwen (woon- en pakhuizen) en er woonden 7 Euro peanen. Het was zo groot als de Rechtestraat en de Tuinbuurt en met een brug verbonden met Nagasaki. Het schip vertrekt naar Batavia op 17 decem ber 1855, waar zij op 6 januari 1856 aankwamen. De thuisreis naar Neder land duurde van 23 maart tot 19 juli. Op 25 november vertrok hij op de 'Koning Willem II' onder kapitein Men- keman naar Cardiff. Vandaar naar Sydney, waar zij 16 juni aankwamen om op 4 augustus naar Java te vertrekken. Op 2 september arriveerden zij op de rede van Soerabaja. Vandaar via Batavia weer naar Sydney. Daar ontmoette hij een oude scheepsmaat Jan Kroeze, die met een Engelse was getrouwd,. Jan Kroeze was vijf jaar daarvoor van de 'Koning Willem II' gedrost. Over grootvader Pieter bezocht deze mensen vaak. Kroeze wilde hem geld lenen om zijn vrouw en kinderen te laten overkomen hetgeen hij niet heeft aange durfd. Op 21 maart 1858 vertrokken zij naar San Francisco, waar zij na een reis van 110 dagen aankwamen, terwijl 60 dagen normaal was. De vracht be stond uit wassteenkool, 500 schapen en enige paarden. Honolulu werd aan gedaan om een gedeelte van de schapen te lossen en om hooi en water in te nemen. Het afbeeldde pamflet heeft Pieter kennelijk vandaar meegenomen en is door opa Willem in zijn schrift bewaard. Te San Francisco dorste bijna de hele bemanning. Overgrootvader bleef aan boord met de kapitein, de opperstuurman, de kok en de baastimmerman. De nieuwe bemanning bestond uit Duitsers. De reis ging weer terug naar Australië, waar zij op 9 november te Melbourne aankwamen. Hier gingen de Duitsers weer van boord. Op 15 december naar Batavia, vervolgens naar Owin# to the iliness of the Yotmg l'KlNcr: of HAWAÏ!, a request lias been made by 11 is Majesty tha! the visit of.the Children he postpoiied uutil SATURBAY MIXT, Jirne 12. al ft 1-2 P. M. Per Order. IloBoluiu, J u ue 5Hh. 1858. 108 Museum Bulletin

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 29