Bulletin 107 een bottelier op een oorlogsschip. Op de terugreis voeren zij op 20 november 1850 dwars van Noordwijk. Na deze reis probeerde Pieter Spaarman werk aan de wal te krijgen, wat hem niet lukte. Hij ging weer maar zee en monsterde aan als kok op het kof schip 'Geziena Maria' om kortere reizen te maken. Zoals een reis van drie maanden; met vis naar de Oostzee en vandaar met een lading hout van Riga naar Dublin. (Ondertussen was op 6 februari 1852 zijn dochter Trijntje gebo ren, die in 1878 trouwde met Jacob Overberg, barbier en sigarenmaker in De Rijp) Op 6 maart 1852 voer hij weer naar de Oost op de 'Javaan' nu onder kapi tein Feensma. Op 31 januari 1853 was het schip terug te Nieuwediep. In maart 1853 kreeg hij een uitnodiging van kapitein Dekker, onder wie hij voorheen op de 'Javaan' had gevaren, om als zeilmaker een reis te doen op de Vijf Gebroeders'. Dit schip lag in lading te Londen voor Port-Philip in Australië. Hij reisde per stoomboot naar Londen. Na een reis met veel storm weer, waarbij de dokter en de 2e stuurman door een overkomende stortzee overboord waren geslagen en verdronken, arriveerde het schip op 22 juli te Port-Philip. Veel scheepsvolk wilde in die dagen naar Australië, waar toen veel geld werd verdiend. De bemanning kreeg van kapitein Dekker geen ver lof aan wal te gaan. Toch verdwenen er zes bemanningsleden. Aan de overi gen werd extra gage beloofd als ze aan boord bleven. Via Indië kwamen zij eind mei 1854 behouden te Nieuwediep aan. Na enige maanden als tuiger in Amsterdam te hebben gewerkt, monsterde hij in oktober 1854 op de clipper 'Nederland' onder kapitein Huidecoper. Zijn vrouw en kinderen, die met hem tijdelijk in Amsterdam hadden gewoond, bracht hij weer naar De Rijp. De 'Nederland' was een in 1854 in Amsterdam gebouwd schip, dat op 17 novem ber aan zijn eerste reis begon met bestemming Batavia. Op de afbeelding komt de 'Nederland' aan op de rede van Batavia. Waarschijnlijk heeft Pieter het scheepje 'Willem' naar het model van dit schip gemaakt. Zijn zoon was toen ongeveer zes jaar oud. De monsterrol, die be trekking heeft op deze reis is in het Algemeen Rijksarchief onder 'Nederlandse Factorij in Japan 1843-1860'.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 28