Pieter Spaarman werd te De Rijp geboren in 1811 als zoon van Willem Christiaan (1781-1817), eveneens ge boren in De Rijp en Grietje Kwadijk (1789-1833). Als jongen was Pieter in de leer bij een kleermaker, maar zijn hart trok naar zee. Zijn moeder, al vroeg weduwe, was daar erg op te gen. Tot haar dood in 1833 voer hij op verschillende binnenvaartschepen. Na haar dood ging hij naar zee en voer vanuit Rotterdam op Nederlands Indië en ook op kofschepen naar de Middellandse- en Oostzee. Kofsche pen waren de kustvaarders in de tijd dat overgrootvader Pieter ter koop vaardij voer. Uit deze tijd zijn geen gegevens over zijn reizen bekend. Maar wel nadat hij verkering kreeg met Jannetje Braak met wie hij op 2 januari 1848 trouw de. Mijn broer Pieter Willem is in het bezit van een schrift getiteld; 'Aantekeningen uit de brieven mijner ouders Pieter Spaarman en Jannetje Braak'. Grootvader Willem had zijn moeder beloofd na haar dood deze brieven te verbranden. Alvorens dit te doen legde hij de wederwaardigheden en gege vens over de gemaakte zeereizen vast. De volgende samenvatting hieruit ver telt ons over het varen ter koopvaardij met zeilschapen omstreeks het mid den van de negentiende eeuw. De eerste brief was van 1846. Tot hun trouwdag begin 1848 maakt hij twee reizen naar Oost-Indië als zeilmaker op het barkschip 'Javaan' onder kapitein P. Dekker. Op 13 juli 1848 vertrok hij weer aan boord van de 'Javaan' en varende door het Noord-Hollands Kanaal stapte hij te Spijkerboor aan wal en bracht een kort bezoek aan zijn vrouw in De Rijp. Hij reisde daar na het schip achterna en stapte weer aan boord tussen Schoorldam en Zijpersluis. Van deze reis naar Batavia was hij terug in april 1849 (zijn zoon Willem was op 4 december 1848 geboren). In oktober 1849 monsterde hij aan op de 'Anna en Elise' onder kapitein C.J. Jaski. Na een zeer lange uitreis van 153 dagen arriveerde het schip te Batavia op 27 april 1850. Daar kwam op dezelfde dag op de rede kapitein Bek met zijn schip, bij wie aan boord, als bootsman, Jan Oudejans werkte. Beiden waren afkomstig uit De Rijp. Over grootvader en Jan Oudejans bezochten samen Dirk Kemp, ook uit De Rijp, 106 Museum

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 27