De moeder van alle handel De moedernegotie, zo noemde raadpensionaris Johan de Witt de handel van de lage landen met de steden aan de Oostzee. Hoewel minder spec taculair dan de handel van de VOC en minder dramatisch dan d$ walvisvaart, was deze handel in volume en geld gerekend veel belangrijker. Vele eeuwen tol De handel met de landen rond de Oostzee moet al eeuwen oud zijn als de Deense regering in de vijftiende eeuw tol gaat heffen op doorvaarten door de Sont. Om de landen rond de Oostzee te bereiken, moesten schepen de Sont passeren, de zee-engte tussen het Deense eiland Sjaelland en het vasteland van Zweden. Van het meeste schepen werd zowel de vaarroute als de lading geregistreerd om de hoogte van de verschuldigde tol vast te kunnen stellen. Deense tolbeambten noteerden de heffingen in de zogenaamde Sonttolre- gisters. De Deense registers beslaan een lange periode: vanaf 1497 tot 1857, toen de heffing op schepen door de Sont werd opgeheven. Van baksteen tot peper In zijn algemeenheid kan worden gesteld dat van west naar oost weinig maar wel dure goederen werden vervoerd, en van oost naar west meer mas sagoederen. Van west naar oost Zout Zouttransport vond plaats vanuit Portugal of Frankrijk. In de top jaren 1640-1650 werd 25.000 last per jaar vervoerd. Haring Vooral in de winter, als de Oostzee bevroren was, lag de visserij daar stil. De bevolking at dan Hollandse haring. Wijn In Bordeaux bevond zich een kolonie Hollandse kooplieden die wijn vervoerde naar Amsterdam, dat de vaten vervolgens doorzond naar de Oost zee. Zout, haring en wijn waren vooral in de zeventiende eeuw belangrijke goederen. In de achttiende eeuw nam hun belang sterk af, maar er kwam an dere handelswaar voor in de plaats. Textiel In de jaren tachtig van de zeventiende eeuw werden 40.000 stuks textiel geëxporteerd. Niet precies bekend is om welke stoffen het ging, maar vermoedelijk vooral om Leids laken en Haarlems linnen. Specerijen Deze werden door de schepen van de VOC naar Amsterdam gebracht en van daaruit verder gedistribueerd. Eerst vooral peper, later ook kruidnagels, nootmuskaat en kaneel. 93

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 14