Boekbespreking De Oudheidkundige Vereniging ontving van Bergense Uitgeverij De Coogh het boek: "Vliegveld Bergen NH 1938-1945" door J.H. Schuurman. De eerste druk (mei 2001) was in zes weken uitverkocht. Begin oktober 2001 verscheen de tweede ongewijzigde herdruk. Johan Hendrik Schuurman (1929) uit Heiloo begon in 1980 met het uit breiden van zijn verzameling van gegevens over de geschiedenis van het voormalige vliegveld 'Bergen', dat in de jaren 1939-1945 operationeel was. In zijn jonge jaren was hij vaak met vriendjes naar het vliegveld gefietst. Daar waren de vliegtuigen van dichtbij te bewonderen, destijds een sensatie voor de plattelandsjongens. Daarmee was al vroeg de belangstelling voor het wel en wee van het vliegveld en zijn omgeving gewekt. De daarop volgende oorlog wakkerde het verder aan en was de start van de verzameling van gege vens. Het verzamelde materiaal is uitgewerkt in tien hoofdstukken. - Aanleg en ingebruikname van het vliegpark - 10 Mei 1940. Bergens eerste oorlogsdag. Het vliegveld wordt gebombardeerd - Bombardementsvluchten vanaf 'Bergen' in de meidagen - De 4e Jacht Vliegtuig Afdeling van 10 tot en met 14 mei 1940 - Vlieveld 'Bergen' in Duitse handen. Het eerste bezettingsjaar - Engelsen en Amerikanen vallen 'Bergenaan - Het Marine-Lazeret te Heiloo. Executies in Limmen - Bijzondere feiten, deserteurs, zendmasten en gesneuvelden in Noord-Holland - Vliegincidenten en andere wetenswaardigheden in de regio Bergen - Het einde van vliegveld Bergende bevrijding Hoewel het vliegveld buiten het werkgebied van de Oudheidkundige Ver eniging valt, staat in het eerste hoofdstuk uitvoerig het verhaal over de crash van de Fokker G. I 306 welke op de vooravond van de tweede wereldoorlog vlakbij De Rijp neerkwam. Cor Booy heeft eerder in deze Chronyke over zijn bevindingen op deze 6e januari 1940 geschreven. Het verhaal van Cor was desgevraagd door de OHV naar de auteur gezonden en Cor heeft de boekpas- sage met de titel "Botsing boven Nigtevecht", daarna van correcties voorzien. Het ramptoestel was destijds onderweg van Soesterberg naar Bergen. Bij een onverwachte uitwijkmanoeuvre bij slecht zicht botste het boven Nigtevecht tegen een gelijknamig toestel van een collega, met voornoemde gevolgen. Voorts is het bekend dat verschillende boeren en tuinders uit onze omge ving hebben meegewerkt aan de totstandkoming van het vliegveld door zich 62

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 22