van de Eilandspolder en heeft in 1888 de Menningweer molen gebouwd na dat de vorige molen door blikseminslag was verbrand. Later gaat het minder goed, mede door alcoholgebruik. Hij sterft onder trieste omstandigheden op 4 februari 1901. Het aannemersbedrijf is dan al failliet. Bij de openbare verkoping op 27 april 1901 worden alle goederen voor fl. 1105,40 verkocht. Op het perceel G 108 stond een houten huisje voor de verhuur. De we duwe van Jakob, Trijntje trekt daar met haar 4 kinderen in. Op 27 november 1905 verbrandt dit huis. Ik vond er een proces-verbaal over. De brand was achter begonnen. Het kacheltje daar was net nog gebruikt om het eten op klaar te maken. Mijn grootvader Jan bouwt dan voor zijn schoonzuster en haar kinderen een wit stenen huisje. Tot 1988 bewoond door een Molenaar, nl. mijn moeder Geertje, (nu K. Nibbering). In 1927 overlijdt Trijntje Kruijt en blijven Rijntje, Dirk en IJsbrand over. Voor Trijntje overlijdt vraagt ze IJsbrand haar te beloven niet te trouwen om voor zijn zwakke broer en zuster te zorgen. Hoewel hij op dat moment verkering had en dol op kinderen was is hij die belofte nagekomen. Zijn broei Dirk was gehandicapt. Hij had een bochel, astma, was mank en klein van stuk. Hij was wel intelligent en zou in deze tijd veel meer mogelijkhe den gehad hebben. Als kind hadden we thuis nog geen telefoon. Als er op de boerderij iets met het vee was, ziek of de K.I. moest komen, dan gingen we naar neef Dirk. Hij bediende dan de telefoon. Met duidelijke stem: "U spreekt met Dirk Molenaar te Grootschermer en ik heb een boodschap van de heer Ja- cob Hoek" enz. Ze moeten de 10e telefoonaansluiting van Grootscher mer gehad hebben. Het telefoonnummer was namelijk 10. Rijntje liep mank en had later suikerziekte. Operaties volgden. Eerst het ene been tot onder de knie eraf, toen het andere been tot de knie eraf en uiteindelijk beide benen er totaal af. Dat was in de jaren 50 van de vorige eeuw. Ze leed heel veel pijn. De huisarts zei dan: neem maar een aspi rientje. Dat was alles. IJsbrand heeft haar volledig verzorgd: Als hij dan bij ons was dan noemde hij thuis vaak het huis van wenen". IJsbrand was een intelligente man die naast zijn vak als aannemer zich ook voor de maatschappij inzette. Zo zette hij zich in voor de arbeidsbe middeling. Ik zal hier het ontstaan daarvan beschrijven. Arbeidsbemiddeling. In de jaren '20 en '30 van de vorige eeuw waren er correspondenten of agenten die zich inspanden om mensen aan het werk te krijgen. In 1922 51

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 11