kende toen nog niet het hedendaagse probleem van hondenpoep en kon wat dat betreft vrij ongestoord plaats vinden. 's Winters als het gesneeuwd had, was het aan de dijk heel erg druk met sleetje glijden, wie het verst kon glijden en het langst op zijn slee bleef zit ten had gewonnen, waarbij de nog niet dichtgevroren sloot onder aan de dijk dan uiteraard de grootste attractie was! Iets verder voorbij de Rijperweg, waar op dit moment de parkeerplaats voor de Klaterbuurt-bewoners is, waren de zogenaamde steenhopen. Een terrein waar heel vroeger de stoomtram van Amsterdam via Purmerend, Middenbeemster, De Rijp, Schermerhorn, Stompetoren naar Alkmaar een halteplaats had om te kunnen passeren. Later werd dat door de gemeente Beemster gebruikt voor opslag van oude straatstenen, die daar ter plekke in een steenbreker tot puin werden gebroken. In en op die steenhopen zijn onmogelijk veel hutten en fortificaties gebouwd. Een speeltuin van onge kende omvang waarbij individuele, maar ook zeker groeps-fantasieën kon den worden ontwikkeld. Menig dorp is opgebouwd en in fantasie- oorlogen weer verwoest. Old Shatterhand en Arendsoog van Karl May waren de my thologische figuren voor het nastreven van heldendaden en leiderschappen. Er was geen wet of recht van eigendom, maar ongeschreven was er iemand die daar rechthebbend heerser mocht zijn. Dirk de Boer genoot op grond van zijn domicilie aan de Klaterbuurt deze titel. Hij had voor z'n kano een persoonlijk haventje in de Ringvaart recht voor de Rijperweg. Dat kon om dat er toen niemand was die "zomaar" zijn kano zou gebruiken, hoewel de ze slechts aan een touwtje lag afgemeerd. Onder aan de Klaterbuurt was en is nog steeds het transportbedrijf van Jan de Boer. Ook een bekend speel- gebied omdat bij de familie de Boer veel mocht, veel kon en ook veel werd gedaan, meestal geoorloofd maar ook zeker zo nu en dan ongeoorloofd, in ieder geval was er daar altijd wel "reuring". Wanneer er toch verveling op trad in het spel dan werd menigmaal besloten om kaasrandjes te gaan ha len bij de Tijd. Lopende naar de melkfabriek en achter de fabriek om in de ruimte waar de grote strembakken stonden, stond in de hoek een houten kuip met afgesneden kaasranden. Na een verzoek aan de kaasmakers mocht je twee randen pakken en vervolgens gingen we weer te voet huis waarts. Terug naar De Rijp de Beemsterbrug over en klucht/kluft af. Rechts naast de woningen van Verwer, Jauke de Wit en Piet Kweldam kreeg je de tuin van de "Eendracht", de werkplaats en werf van aannemersbedrijf D. Ent, toen nog met z'n grote lindeboom en andere soorten in de tuin er ach ter. Helemaal achter in de tuin was als erfafscheiding met de timmerwerk plaats en opslagwerf van Hamstra, thans aannemersbedrijf Duinmaijer, een 117

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 9