"De Terebinth is een landelijke organisatie die ijvert voor het behoud en onderhoud van begraafplaatsen en voor een blijvende respectvolle zorg voor onze doden". De regiocoördinator van deze vereniging heeft inmiddels een brief ge zonden aan B. en W. van de gemeente en aan het bestuur van de Neder landse Hervormde Gemeente van Graft-de Rijp. Wij halen aan uit deze brief: "Omdat onze organisatie ijvert voor het behoud en onderhoud van en zorg vuldig omgaan mét funerair erfgoed, heb ik als regiocoördinator een bezoek gebracht aan deze bijzonder plek en zag dat de onderhoudstoestand van vooral de fundamenten erg slecht was. Dit is heel jammer, want er dreigen op deze manier grote cultuurhistorische waarden verloren te gaan. De waarden die er spelen zijn de volgende: a. Er is sprake van een grote historische waarde, omdat de vloer en de fundamenten een laatste overblijfsel en herinnering zijn van een voor malige kerk die hier heeft gestaan. b. Ook is die historische waarde er in verband met het feit dat de zerken- vloer namen bevat van de Grafter voorouders, mensen die het dorp wel vaart hebben gebracht, hebben groot gemaakt en hebben bestuurd. c. Om die reden is de zerkenvloer van genealogische waarde; de zerkenvoer is als het ware een stenen archief. d. Voor veel Grafter burgers zullen er om die reden tevens emotionele waarden aan de plek verbonden zijn als tastbare herinnering aan voorouders e. Verder is de combinatie van restant van de vloer en de fundamenten zeldzaam te noemen in Noord-Holland en zelfs in Nederland. f. Als laatste willen wij ook zeker de stedenbouwkundige waarde van deze mooie verstilde plek in de lintbebouwing van Graft noemen. Vooral deze stedenbouwkundige waarde is hoog. Deze plek heeft veel potentie en kan, als deze goed wordt aangepakt een grote versterking bete kenen voor dit stuk lintbebouwing rond het raadhuidje die prachtig past in de sfeer van het verder zo monumentale dorp. Overigens kunnen kleine dingen veel doen. Zoals het weghalen van het groen, zodat de vloer meer zichtbaar is van de weg, of het plaatsen van een informatiebordje met foto's van de sloop van de voormalige kerk. De plek krijgt dan al direct meer uitstraling". Tot zover de brief van de vereniging "de Terebinth" waar we heel geluk kig mee zijn. Onze vereniging heeft zich dan ook aangemeld als lid. Wij zullen nu voortgaan met het maken van plannen voor restauratie, begrotingen enz. en het vinden van fondsen en subsidies. Jan Kaptein 114

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 6