Huis" Uit de pen van Ellen Bokhove er weer van het useum. Het met elkaar oten. Maar iet seizoen irtgang van het nieuwe maar ook Thuiszorg naar een ing. Als dat cht 13 pas s maar ook useum een Cieft (1798- )ij ons in de istelling. De ider andere lern nog 6 Alweer een >rutterij aan eerke, alias toonstelling in de Rijp ijp en voor 3k nog een reneens een ris museum, Museum het derde portret moet uit Engeland komen. Dit zal waarschijnlijk in januari gebeuren. Wij denken nog na over een mogelijkheid om de aanwinsten op korte termijn aan u te tonen. Ik kan u ook iets meer vertellen over het torenuurwerk uit Oost- Graftdijk. Er is een offerte uitgebracht voor een zorgvuldige restauratie. Burgemeester en Wethouders zijn al akkoord en binnenkort zal de Gemeenteraad beslissen of zij hiervoor een krediet beschikbaar wil stellen en dan kan de restauratie beginnen. Met als resultaat dat wij dan een prachtig torenuurwerk uit het midden van de 17e eeuw in ons museum - werkend - kunnen tentoonstellen. In dit Chronyke opnieuw de rubriek 'Uit de pen van... Mijn complimenten aan de heer Pielage, voor zijn keuze en het prachtige verhaal in de vorige aflevering. Het museumbestuur zal nu niet een winterslaap gaan houden. De inrichtings- en de bouwcommissie heeft nog veel zaken op het programma staan. Het nieuwe museum-seizoen vraagt veel aandacht: van begroting tot en met de onderwerpen van de tentoonstellingen. Aan u opnieuw de vraag om ons daarbij te (blijven) helpen. Rest mij nog u allen prettige feestdagen toe te wensen. Aldert Pilkes 'oals de schrijver van de vorige 'Uit de pen van' al aangaf, heb ik /als voormalig beheerder van het museum natuurlijk een grote affiniteit met bepaalde objecten. Mijn keuze is gevallen op het 'ovalen kuipje met door houtsnijwerk versierde opstaande oren', (inventarisnummer: 02739) dat bij de 'walvisvaartpresentatie' in de grote vitrine op de begane grond staat. Er gaat een toelichting aan vooraf. In 1988 ben ik in het museum komen wer ken. Kersvers van mijn opleiding, waar ik naar mijn idee heel wat over de Nederlandse geschiedenis te weten was gekomen. Dit bleek echter een mis verstand toen ik in het Rijper museum kwam werken. Natuurlijk wist ik het verschil tussen de Grote en de Kleine Visserij (resp. de haringvisserij en de walvisvaart), maar waar dit gebeurde en wat er aan te pas kwam, over de vangsten en de tegenslagen, over de mensen, de reders, de scheepsbeman ning, de invloed van hun activiteiten op een gebied enz., enz., daar wist ik nog niets van af. De kleine geschiedenis, het 'persoonlijke', dat is pas door Bulletin 131

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 23