momenten de werkplaatsvloer onder water stond. Wanneer er sprake was van zo'n hoge waterstand dan liep, nee dan stroomde het water bij pakhuis De Hoop ook onder het pakhuis door over het Oosteinde naar het Ouweland. Bij terugkeer op het Oosteinde onder aan de klucht was aan de linker kant de voormalige houtopslagloods van Lafeber, later van Matser met aan grenzend diens timmerwerkplaats. In hetzelfde gebouw waarin de timmer werkplaats was, was ook de garageruimte van Van Voorden. Gegeven het feit dat Celles van Voorden onder-commandant en diens werknemer Willem de Haan chauffeur van de brandweer was, werd de brandweerauto daar ge stald. De gemeente kreeg later bij de Kralingerbrug haar eerste eigen gara ge in het pand genaamd "de Druif'. De grote schuifdeur van de garage stond praktisch altijd open en was derhalve een heerlijk domein voor de jeugd om je te verstoppen, in echt Rijps "op schuildertje spelen". Nadat het bedrijf van Matser had opgehouden te bestaan, werd het door mijn vader onder eigen naam voortgezet op deze plaats. Later is vaders timmerwerkplaats ver huisd naar de Kerkesteeg, om vervolgens in 1964 terug te keren op de plaats van de Eendracht aan de overzijde van de klucht. Waar het binnen kort voorgoed zal verdwijnen om in de Volger te worden voortgezet. Direct onderaan de klucht links was de werkplaats van Celles van Voor den, bij de meesten van ons bekend als Vopo pompen, thans Ton Kunst. Daar maakten Dirk Garms, Dirk de Valk en Willem de Haan de vaste bezet ting uit. In de werkplaats werden tuinbouwmachines gerepareerd en pom pen gemaakt. Als kind stond je met je neus bovenop het werken aan een draaibank te kijken en zo kreeg je onopgemerkt "voorlichting" voor be roepskeuzes. Er werd gelast en gesleuteld, olie en benzine verkocht. Zelfs was er nog een winkel bij met etalages voor de fietsenverkoop. Naast van Voorden woonde de fam Cor Nat die samen met zijn zus en broer de graan handel en maalderij exploiteerden in pakhuis De Hoop iets verderop. Later woonde Dirk-Jan Nat er, maar nu Rik van den Bosch. Tegenover Celles van Voorden en de familie Nat woonden de gezusters Dekker, de een was weduwe Geertje Rot en de andere weduwe Van Oenen. Het was voorheen een dubbel woonhuis waar Geertje was komen wonen nadat zij de kruidenierswinkel aan het Zuideinde, thans Janus Roele, had overgedragen aan haar zoon Jan Rot. Een bekende reclameslogan van ouwe Gerrit Rot was "bij Rot op het Zuid vliegen de sigaren de winkel uit". In de woning naast de zussen Dekker woonden meneer en mevrouw van Lingen. Op zich is dat niet zo bijzonder, ware het niet dat je daar de programma's op de televisie buiten op straat woordelijk kon volgen, zo doof waren ze. Iets verder was de werkplaats van de gebroeders Bruntink, waar paarden werden beslagen door Dries (grootvader van onze bloemenman Frits), en 119

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 11