De zerkenvloer van Graft nader bekeken. Tijdens het hekelen bleef tussen de tanden van het hekelblok ook materi aal achter. Dat werd er uit gehaald en eveneens doorgehekeld. Het had ui teraard niet de lengte van het karrel van eerste kwaliteit, maar het had wel bruikbaarheidswaarde en werd als "kortgoed" tesamen met het karrel ingele verd bij de zeildoekfabrikant. Ik heb de hekelaars nooit als zodanig aan het werk gezien, maar ik heb ze wel gekend: Piet Blokker kwam in mijn jonge jaren als Piet-met-de-viool op maandagochtend bij ons aan de deur om zijn dubbeltjes-deuntje te spelen. Salomon Heertjes heb ik gekend in zijn latere jaren als klokzeep-venter. En Keesie Blokker liep ook met een karretje langs de deur, een soort poppenhuis op wielen, met geruite gordijntjes voor de raampjes en een grammofoon er in, want een draaiorgel kon hij niet bekostigen. 't Is waar: deze activiteiten waren óók niet om er rijk van te worden, maar die mannen waren er wel mooi mee langs de weg. En dat was gezonder dan dat stoffige hekelen. CorBooy Nu de Oudheidkundige Vereniging een laatste poging doet om de zerken- vloer met de ommuring te behouden door restauratie, is het goed om eens iets te vertellen over deze vloer. De vloer bestaat uit elf rijen met elk ongeveer 14 grafstenen. In totaal 152 stuks. Bijna al deze stenen zijn voorzien van een steennummer, van namen, jaar tallen en symbolen. De opschriften van deze stenen zijn al rond 1930 opgete kend door Mr. P.C. Bloys van Treslong Prins en Mr. J. Belonje onder de titel "Genealogische en Heraldische Gedenkwaardigheden in en uit de kerken var. Noord-Holland" deel IV, waarin ook de Nea. Hervormde kerk van Graft is opgenomen. De beschrijvingen zijn genummerd van 1 t/m 137. Ook zijn alle grafstenen in 1984 gefotografeerd door Kees de Gooyer in opdracht van het Rijper Museum. Hiernaast ziet u twee grafstenen afgebeeld met de tekst uit de "beschrijving van Belonje". Het zijn de grafstenen van leden van de familie van Wilre, een bekende Grafter familie. De brede steen is met een familiewapen en de smalle steen is het graf van Dirck Dircksz. Wilre, "de slavenhandelaar", waarvan U hier verder een levensloop kunt lezen. 82

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 6