de slachtrecepten, bijvoorbeeld van rolpens, ossenworst en varkensleverbeu lingen. Het kookboek eindigt met confiturenrecepten van droog gekonfijte vruchten, vruchten op siroop en jam, bijvoorbeeld van kweeperen. De 17de-eeuwse smaak wijkt af van de smaak van deze tijd. De gerechten zijn meestal royaal gekruid met nootmuskaat, foelie, kruidnagel, peper, gem ber en saffraan. Daarnaast is een flinke hoeveelheid verse, groene kruiden on misbaar en wordt royaal boter gebruikt. Vele smaakcombinaties doen oosters aan: binnen één gerecht vinden hartig en zoet elkaar, bijvoorbeeld in een pittig gekruide kippenpastei met pruimen en krenten. Galenus in de keuken Behalve de smaak is ook de bereidingswijze van gerechten anders dan te genwoordig. Dat komt niet alleen door het gebruikte keukengerei, maar ook door de gezondheidsopvattingen uit die tijd. De Galenische temperamenten leer, die uit de klassieke oudheid dateert, leerde dat al wat leeft afkomstig is uit de vier elementen aarde, water, vuur en lucht. Voor de mens gold dat het overheersende lichaamsvocht iemands temperament bepaalde. Het overheer send lichaamsvocht van de sanguïnicus is bloed, dat heet en vochtig is als de lucht. De cholericus heeft als overheersend sap de gele gal, dat heet en droog is als het vuur. De melancholicus heeft een overmaat aan zwarte gal, dat koud en droog is als de aarde. De flegmaticus ten slotte wordt gekenmerkt door slijm dat koud en vochtig is als het water. Iemand was gezond als zijn lichaamsvochten in evenwicht waren, hij werd ziek als één van de sappen de overhand kreeg. Men streefde dus naar een evenwicht in zijn sappen. Ook voedingsmiddelen hadden verschillende eigenschappen, variërend van droog, nat, warm tot koud. Zo is vis vochtig en koud van nature, zoals het water waar die in leeft. Om die vis een warmere eigenschap te geven, werd hij gebraden aan het spit of op een rooster boven het vuur, en flink gekruid met specerijen, die warm en droog van aard zijn. Rundvlees bijvoorbeeld is droog en koud van nature en moest eerst gekookt worden om het vlees vochtiger en warmer te maken, en daarna mocht het gebraden of nagestoofd worden. Bij het koude en droge rundvlees paste een saus met wijn, suiker en veel specerijen, alle met verwarmende eigenschappen. Zo ontstond binnen een gerecht een gezond evenwicht. De inrichting van een 17d6-eeuwse keuken Om de vraag te beantwoorden hoe men kookte in die tijd, gaan we eerst een kijkje nemen in een 17dc~eeuwse keuken. Op de titelpagina van De verstan dige kok staat een fraaie keuken afgebeeld met daarin een betegeld fornuis. Dat was iets nieuws in die tijd. Het voordeel van een fornuis is dat je er 96 Museum

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 20