/^Kf Uit de pen van Wij gingen hierbij uit van het estafette idee Vrienden kiezen'. Het was de bedoeling dat een vriend het stokje, in dit geval de pen, door geeft aan een andere vriend. En deze schreef dan een kort stukje over een voorwerp in het museum wat haar/hem het meeste aanspreekt. Bij de overdracht van het estafette-stokje ging het echter na een aantal keren mis.Door een aantal vrienden werd echter gevraagd of wij deze rubriek met konden voortzetten en dat doen wij ook bij deze. De heer Pielage hebben wij gevraagd en hij wilde dit graag. Veel leesplezier toegewenst en mogelijk tot ziens bij een van onze activiteiten in het museum. Aldert Pilkes Omdat in deze rubriek slechts één object uit de collectie van het museum mag worden behandeld kiezen we meteen maar voor het grootste. En dat is - zeker qua afmeting - de 18de eeuwse vierdeurenkast, be schilderd door A. Spaarman. Mijn vrouw en ik maken deze keuze omdat we jarenlang de kast dichtbij ons hadden en er nog steeds duidelijke herinneringen aan overhielden. Bij de start van het museum 'In 't Houten Huis' (1960) is het meubel in per manente bruikleen gegeven door mijn schoonvader G. de Jong, die in 1937 een van de oprichters was van het 'Oudheidkundig Genootschap'. Eind dertiger jaren, nog vóór de oorlog, kocht hij de kast bij een antiquair in Hoorn. Tijdens de oorlog werd deze door Spaarman gedecoreerd met guir landes, de paneeltjes van de deurtjes met voorstellingen van haringvisserij en walvisvaart. Het lag in zijn bedoeling deze aanwinst in het museum - toen nog Tuin- buurt no. 420 - te plaatsen als een opvallende component van de collectie. Dat dit niet doorging lag aan de oorlogsomstandigheden; het 'Gemene Wees- en Armenhuis' werd gevorderd voor woonruimte. Over de expositieruimte kon niet meer worden beschikt. De kast kreeg nu een voorlopige plek in de voor malige timmermanswerkplaats, Kerkesteeg no. 248, nu Kerkstraat 3. In het zelfde pand werd, toen we in 1948 trouwden, voor ons een woning ingericht. De kast bleef op hetzelfde plekje staan. Naderhand speelden onze kinderen in de onmiddellijke nabijheid, maar wel met eerbied voor de kast van opa. 90 Museum Bulle

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 14