Adriaan Reeland, Ripa - Batavus In het Jaarbericht 1944 van het Vooraziatisch-Egyptisch Genootschap 'EX ORIENTE LUX' is een prachtige gegraveerd portret opgenomen van Adriaan Reeland (1677-1718), hoogleraar te Utrecht. Uit de begeleidende tekst in het jaarbericht citeer ik, ten behoeve van geïn teresseerde lezers van 'EEN NIEUWE CHRONYKE', het volgende. "Grote mannen behoeven geen jubilé-datum om met eere herdacht te wor den en tot deze grooten behoort ook onze landgenoot Hadrianus Relandes of, zooals hij eigenlijk heette en ook graag onderteekende, Adriaan Reeland. 'Ripa - Batavus' laat hij vaak op die onderteekening volgen, hetgeen wil zeg gen dat hij geboortig was uit het dorp De Rijp waar zijn vader predikant was. Zijn echt-hollandsche afkomst wordt, zoo mogelijk, nog duidelijker ge demonstreerd door de naam van zijn moeder, die luisterde naar de naam van Aagje Prins. Reeland heeft maar kort geleefd, nauwelijks meer dan veertig jaar maar lang genoeg toch om zich tot op de dag van vandaag een wereldnaam te ver werven als oriëntalist, nog steeds gelezen en - althans in de palestinologie - als een autoriteit geciteerd". Einde citaat. In een later jaarbericht van 'EX ORIENTE LUX', nl. dat van 1951-1952, is een vrij uitvoerige levensbeschrijving van Adriaan Reeland opgenomen (blz. 160-163), in het kader van de publcatie "Van Kruisridders en Kooplieden, de Ne derlanders in de Levant van AD. 1200 tot 1720" (blz.131-163). Ten slotte zou ik de lezers willen wijze op een ovaal wandbord in de Hervormde Kerk van De Rijp dat een rouwbord is voor de vader van Adriaan Reeland, de predikant Johannes Ree land, overleden in 1703. Enschede, juli 2001 Jan Visser Lzn., Ripa - Batuvus 1922. Foto: J.C Surie 88

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 12