De Schermerboezem Een reactie op de studie 'Levende Berging' Waarschijnlijk kijkt u wat verbaasd naar de titel van dit artikel, moet een oudheidkundige vereniging zich met de waterhuishouding be moeien? Dat dachten wij ook toen we een uitgebreide documentatiemap, gedateerd januari 2001, van de heer Pieter Groot Pzn uit Oudorp ontvingen met als titel 'Schermerboezem en het waanidee Levende Berging'. Bij nader inzien kwamen wij tot de conclusie dat het waterbeheer zo be palend is voor de cultuurhistorische waarde van onze oude veenweide pol ders dat het aandacht besteden aan de studie 'Levende Berging' eigenlijk heel erg voor de hand ligt. De studie is van 1998 maar heeft nog weinig aan actualiteit ingeboet. Eerst besteden we kort aandacht aan de studie 'Levende Berging', daarna geven we een samenvatting van de reactie van de heer P. Groot hierop, voorafgegaan door een beschrijving van de huidige situatie en hoe die ont staan is. De heer P. Groot is gepensioneerd waterbouwkundig opzichter en schrijver van een boek over de Zeevang ('In en rond de Zeevang', met als ondertitel 'een stukje Noord-Holland onder de loep'). Globale weergave van de boezemwateren van de Schermerboezem na het droogmaken van de grote meren. Het donker aangegeven gedeelte is het gebied dat in 1795 omslagplichtig gesteld werd aan de peilmaling. Bron: Binnewaeters gewelt; 450 jaar boezembeheer in Hollands Noorderkwartier (G. J. Borger en S. Bruines)

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 8