artikel is "Een stukje Grafter historie", een geschiedschrijving door Pieter Schuurman anno 1911, overgenomen uit een handschrift door Nico Stroet. Met deze tentoonstelling "herdenken" we ook dat 50 jaar geleden de kerk van Graft is gesloopt. Het gebouw verkeerde in een verregaande staat van verval zoals de foto's uit 1949 van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg duidelijk laten zien. Met de sloop van de kerk kwam een einde aan een eeuwenlang gebrek aan geld en inkomsten voor de bekostiging van het ker kelijk leven; voor diaconie, traktementen en kerkonderhoud. De kerk van Graft was een te kleine gemeenschap en leed zoals alle kerkinstellingen aan toenemend functieverlies. Het was een strijd om het behoud van wat vele eeuwen in het centrum stond van het maatschappelijk leven en bestuur en dat richting gaf aan het persoonlijke leven van de bewoners van Graft. Bovendien was de eerste helft van de vorige eeuw een tijd van armoede en gebrek. Na de tweede wereldoorlog, in de tijd van de wederopbouw van het land, was er geen geld voor restauraties. Met het verdwijnen van de kerk in 1951 is een stuk van de geschiedenis geëindigd. Sindsdien zijn er gevoelens van spijt en verlies onder de bewoners van zowel Graft als van De Rijp. Van kerk rest zerk Inderdaad het fundament en de zerkenvloer van de kerk zijn nog overge bleven. Deze basis van de kerk ligt er nog altijd. Zoals vroeger de doden in de kerk werden begraven, zo kunnen onze overleden verwanten er rondom de kerk nog steeds hun laatste rustplaats vinden. Niet alleen door be grafenis maar ook door bijzetting in de urnenmuur na crematie of door verstrooiing van de as. Zo is deze plek nog altijd een centrale plaats waar ons verleden zichtbaar aanwezig blijft. Hoe belangrijk deze zerken- vloer en de begraafplaats er omheen tegenwoordig nog is, blijkt ook wel uit de vele bezoekers vanuit het hele land, die de graven van hun overleden familie komen bezoeken of de grafzerk van hun verre voorgeslacht willen zien. Over deze bezoekers kan Dirk Ridder, die in het huisje woont pal er tegenover, u vertellen. Hij staat deze mensen zoveel mogelijk en zeer wel willend te woord. Maar opnieuw is er sprake van EEN VERREGAANDE STAAT VAN VERVAL! De ommuring en de zerkenvloer liggen er in een desolate toestand bij. De stenen liggen los, de steunberen vallen om, de grafzerken verzakken. De begroeiing rondom lijkt onstuitbaar. Nog een klein aantal jaren en er is helemaal niets meer over en niets is dan meer herkenbaar van de kerk van Graft. Dat oudste dorp van het Schermereiland met zijn zeer lange ge schiedenis, waarvan de archieven zo uitzonderlijk compleet zijn bewaard 38

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 6