na. Bewoners van twee agrarische stolpboerderijen wilden aan dit onder zoek niet meewerken. De huidige regelgevingen voor de agrarische sector is voor hen de reden dat ze een afstandelijke houding voor een dergelijke inventarisatie innemen. De meeste bewoners waren enthousiast en lieten trots hun historische bezit zien, en vooral diegene die van een oude stolp een woonboerderij hadden gemaakt. Omdat ik ook de bewoners wilde ont moeten, met het oog op informatie en het verzoek tot fotograferen, heb ik een aantal keren dit gebied moeten doorkruisen. Hierdoor is voor mij deze streek veel meer vertrouwd geworden dan voorheen het geval was. Al met al heb ik het met plezier gedaan en daarmee veel ervaring opgedaan betref fende de bouw en gebruik van een Noord-Hollandse stolpboerderij". Onderstaand het staatje van zijn onderzoeksresultaten: agrarisch ander-type woon totaal bedrijf bedrijf boerderij De Rijp 3 - 5 8 Graft 4 - 16 20 Oost- en West-Graftdijk - 3 6 9 Noordeinde 1 - 4 5 Grootschermer 4 1 25 30 Driehuizen 2 - 8 10 Markenbinnen 1 2 6 9 Starnmeer 21 2 7 30 Totaal 36 8 77 121 Enige kritische noten horen hierbij. De adressering van de stolpen is weliswaar gegeven doch de locatie zou met een kadastrale aanduiding, wel licht met een detailkaartje, beter zijn terug te vinden. Immers adressen staan gemakkelijk aan veranderingen bloot; straatnamen en huisnummers zijn in de loop van de tijd vaak veranderd. Voor de uiterlijke (stijl) kenmerken en bijzonderheden wordt verwezen naar de foto's op cd, het geen wat moeilijk is wanneer je op zoek bent naar iets speciaals. De aan bieding van het boek en de cd vond plaats tijdens een bestuursvergadering van onze vereniging. Toevallig bleek juist één bestuurslid haar stolp, mid den in de De Rijp, niet terug te kunnen vinden in dit machtige boekwerk. Maar volgens Nico was het boek nog aan te vullen. Bijgaand alvast de foto voor Nico en dank van de vereniging voor deze gift en de moeite die Nico zich getroost heeft om dit stuk vrijwilligerswerk op te pakken. Het boek be rust bij de vereniging en is op aanvraag voor een ieder in te zien. Fred Fioek 69

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 37