Dat we met een Zweedse munt te ma ken hebben wordt nog bevestigd doordat in het opschrift de letters CHRIST... zijn te onderscheiden. Dit duidt op de naam van koningin Christina, die regeerde van 1632 tot 1654. Via de openbare bibliotheek komt een wereldcatalogus van 17e eeuwse munten beschikbaar. Hierin is de munt spoedig gevonden. Er is een afbeelding op ware grootte met verdere gegevens. We hebben te maken met een koperen munt van 1 öre, die in de jaren 1638 tot 1641 in de Zweedse stad Sater werd ge slagen. De latijnse randtekst is op de af beelding veel duidelijker: REGINA (koningin) CHRISTINA en op de keerzijde MONETA NOVA CUPREA DALARENSIS (nieuw kopergeld van Nu blijft nog over de vraag: hoe komt een munt uit Zweden in Schermer- horn terecht? Het meest voor de hand ligt de verklaring vanuit het vrij druk ke contact van schippers van het Schermereiland met de landen aan de Oostzee. Al Voor 1600 waren er schippers uit Hollands Noorderkwartier, die voor Amsterdamse kooplieden vooral graan en hout uit de Oostzeelanden vervoerden. Bij het passeren van de Sont waren de schippers verplicht bij Elseneur tol te betalen ten bate van de Deense schatkist. Deze betalingen, met naam en herkomst van de schipper werden nauwkeurig geregistreerd. De regis ters zijn grotendeels bewaard gebleven en vormen nu een goede bron voor historische kennis over de Sontvaart. Er blijkt b.v. uit dat de dorpen van het Schermereiland in de periode 1600 tot 1700 een belangrijk aandeel hadden in deze vrachtvaart. Scher- merhorn voerde na 1620 daarin de boventoon. Het is dus zeker mogelijk dat een Zweedse munt uit de beurs van een Schermerhornse schipper in die tijd in het water is gevallen en daar eeuwen later wordt teruggevonden. J.Pielage, De Rijp Geraadpleegd: O. Neubecker, 'Heraldiek' C.L. Krause, 'Standard Catalog of World Coins' H. Kaptein, 'Het Schermereiland, een zeevarend plattelandsgebied' 67

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 35