Andere loodproducten Andere toepassingen van lood was natuurlijk het eerder genoemde rond- lood of pijpen, glas in lood strips en waren de gegoten tegengewichten voor de schuiframen, maar er werden ook beelden van gegoten. Tussen 1789 en 1807 is de beeldengroep vervaardigd van het Paviljoen Welgelegen (thans Provinciehuis) te Haarlem, welke in 1987 nog is gerestaureerd. Het eerder be schreven basisch loodcarbonaat of loodwit werd tot voor kort nog in verf ge bruikt. Er bestond loodwit als witte verf en loodmenie als rode verf en deze bleken, net als hun oorsprong, zeer duurzaam. De witte loodwitverven wer den als grondwerk voor zicht schilderwerk gebruikt. In Frankrijk wordt het nog steeds als muurverf gebruikt. Maar daar worden ook eisen gesteld aan het loodgehalte omdat kinderen kennelijk de afbladderende (giftige) verf in de mond nemen omdat het zoet blijkt te zijn en derhalve loodvergiftigingen ver oorzaken. De rode loodmenie, werd meestal gebruikt ter bescherming van houten en ijzeren onderdelen welke in metselwerken of uit het zicht werden opgenomen. Soms ging men zover dat men de houten balkkoppen of gesme de ankers in het lood zette om vooral te voorkomen dat ze in de vaak natte éénsteensmuren vroegtijdig zouden verrotten of verroesten. Tenslotte De laatste jaren is er zogenaamd ribbellood op de markt dat inspeelt op vragen en problemen uit de samenleving. Het is dun (l,32mm) waardoor minder milieubelastend en geribbeld zodat het gemakkelijk gerekt en ge vormd kan worden. Door de ribbel bezit het evengoed voldoende stijfheid en past het bij de overlappen in elkaar. Al met al blijft lood een boeiend materiaal dat tal van toepassingen heeft gekend en waarschijnlijk nog een hele poos noodgedwongen als gewichtige bouwpartner moet worden toegepast totdat een goede vervanger is gevon den. Fred Floek, mei 2001 Literatuur: Restauratie Vademecum, bijdrage 06, 1987 M. Stokroos, Lood in Nederland, 1988 Bladlood in de bouw, informatieblad S.I.B.L., 1986, 1989 Dr. Ing. H. Janse, Informatieblad Nefem, 1991, Van Aak tot Zwei, 1998 P.P. Steijn, Meestertekens op het dak, 1995 M. Diderot en M. d'Alembert, Encyclopédie ou dictionnaire raisonné de sciences, des arts et des métiers, 1778 L. Ploos van Amstel jr., Bouwstoffen, 1963 R.C. Hekker, Oude dakbedekkingen, 1949 R. Jellema, Bouwkunde, 1960 Dr. E.J. Haslinghuis, Bouwkundige termen, 1986 Cobouw, nummers 43 en 86, resp. maart en mei 2001 62

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 30