sÉfiiill ippen was er de eikenhout hoeveelheid t in de voor- oven de 15°C te tijd de on- id oud eiken- )f loodmenie. cit wordt ge- plakken. De :n zullen het ote Kerk van jaar bezig en het zal nog twee jaar duren voordat er weer 100 ton nieuw lood is aangebracht en zullen er zelfs ornamenten zijn te zien die ook nog eens van bladgoud zijn voorzien. Het bijzondere van lood Opvallend bij de torenspits van Edam is dat het lood niet aan elkaar is gesoldeerd maar alleen maar vlak over elkaar ligt, horizontaal met een be hoorlijke overlap en vertikaal dubbel over houten roeven. En zie hier een van de meest eigenaardige eigenschappen van lood, het werkt niet capillair. Als de bouwgoeroe Jellema in 1960 nog schrijft dat eigenlijk het loodblaad- je tussen een neut (voortzetting van de stijl in natuursteen naar natuur stenen onderdorpel) en de houten kozijnstijl eigenlijk wel achterwege kan blijven heeft hij het mis. Het lood werd niet aangebracht, zoals hij schreef, om een goede vlakverdeling tussen het hout en natuursteen te be werkstelligen maar slechts alleen omdat water door de aanwezigheid van lood niet meer kon doordringen waardoor de houten stijl tegen rotting werd behoed. Ook de projectleider van de huidige restauratie van de toren van de Grote Kerk te Haarlem denkt dat het loodverval van de toren door capillaire werking is ontstaan, een misvatting en gebrek aan materiaal kennis. In de waterrijke steden van ons land worden de gietijzeren balus- ters van de bruggen en kadehekken nog steeds met lood aangegoten in de stenen holten, juist omdat dan geen water capillair kan doordringen. Een andere bijkomstigheid is de minder starre verbinding waardoor de balusters niet bij de geringste aanrijding breken. Om dezelfde reden gebruikte de steenhouwer lood als hulpmiddel om blokken natuursteen aan elkaar te verbinden. In de blokken werden gaten en kepen gehakt waarin bronzen of gesmede doken en ankers pasten. Deze werden volledig vol- en ingegoten met lood waardoor verbindingen ontstonden die eeuwenlang in stand ble ven omdat corrosie geen kans meer kreeg. Deze toepassingseigenschap wordt in de huidige bouw heel vaak vergeten of kent men zelfs niet meer. Sterker nog, de loodindustrie brengt nu lood op de markt met een coating, zelfs verkrijgbaar aan twee zijden. Hiermee wordt de specifieke werking van lood totaal tenietgedaan en kent men het daar ook al niet meer. Maten en gewichten van lood Het huidige bladlood wordt in Nederland op de markt gebracht in rollen met een standaardbreedte van 1 meter en in verschillende lengten, afhan kelijk van de dikte. Nog niet zo lang geleden waren grotere lengten en breedten ook te krijgen, maar alles wordt minder. Anderzijds worden smal lere rollen op bestelling geleverd; de rollen worden op iedere gewenste 59

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 27