;eft, door het te worden en iod is dat het der gemakke- ipgelost door ver, koper en 3d te leveren, :chter minder van bladlood de markt ge- kracht te ver- n een toeslag dige normale uit: d al genoemd :hten uit deze lood gevon- r het kasteel len. Men ver pond tin. Dit och uit Polen en al duur en ees iets meer i zijn door de was de man ten, vergaar- iken, doch de als z.g. lood- Restauratie van de toren van de Vondelkerk te Amsterdam 2001. De spuwers (regenwaterafvoeren) van de toren, in de vorm van leeuwenkoppen, zijn opnieuw in het lood gezet. Op het detail is de ingewikkelde vorm te zien. loketten voor dakdoorbrekingen van schoorstenen e.d. Omdat kalk ook een vijand van lood is werd vroeger de aansluitende laag op lood met tras ge metseld en later met specie waarin cement was verwerkt. Voor sterk hellen de daken is in Nederland vrijwel nooit lood gebruikt. Lood is mechanisch zeer zwak maar een voordeel is de soepelheid. Het kan in allerlei vormen koud worden gedreven. Er zijn prachtige voorbeelden van pinakels, pirons, kruisbloemen, sterren, mutsen, hogels, pumelen en spuwers in de vorm van dierenkoppen. Met een ondergrond van gesneden eikenhout werd het lood langzaam en zo gelijkmatig mogelijk in de vormen van het hout gedreven en op de naden gesoldeerd. Juist bij deze werkzaamheden met open vuur waren loodgieters vaak de oorzaak van branden in bekende monumenten. Op 11 september 1618 brak na de middag brand uit In de Grote of Maria Magdalenakerk te Goes omdat "den Schaydecker genaempt Hans Hen- dricxsz t'vyer dat hem noodich was tot 't sonderen van de gooten qualyck die voormiddach hadde bewaert". Hij had zijn vuurpot om het lood te 55

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 23