houten kisten die met lood waren bekleed. Maar ook gebruikten zij al lood op daken en laatst genoemden hadden al loden pijpen voor hun drinkwa tersystemen. Maar zoals reeds gezegd, lood is giftig. Regenwater is kool zuurhoudend en wanneer lood door regen wordt bevochtigd ontstaat een basisch laagje loodcarbonaat, het zogenaamde loodwit en dat is zeer giftig; 0,1 miljoenste deel lood in het drinkwater is al zeer schadelijk. En men be weert dat het vreemde gedrag van keizer Nero op het eind van zijn leven te wijten was aan een loodvergiftiging. Maar wat wil je, als er toen al munten, vaatwerk, beelden en zelfs speelgoed uit lood werden vervaardigd. Zelfs ons woord "potlood" is er van afgeleid, we schreven eertijds met lood. Ook in onze Westerse beschaving zijn heel lang loden buizen voor het vervoer van drinkwater gebruikt. Men wist op den duur dat het niet gezond was want al sinds het begin van de 19e eeuw waren er loden pijpen te krijgen met een hardere binnenvoering van tin (compositiepijpen) om inwendige aantasting tegen te gaan. De eerste Amsterdamse duinwaterleiding kwam in 1854 in bedrijf. Omdat we over hard water beschikten konden loden buizen zo lang worden gebruikt want in zuurstofhoudend zacht water zou lood weldra zijn opgelost. De loden waterleidingen zijn verdrongen door koperen buis ter wijl de afvoeren van wastafels en baden nog lange tijd in hardlood werden uitgevoerd (hardlood was een loodlegering waaraan 5 tot 10% antimoon was toegevoegd en werd mede gebruikt voor drukletters en orgelpijpen). n v. jsj riomhciLCy, Tekening van de uitvloeitafel voor het gieten van de loodbladen uit een Franse encyclopedie (1772) 52

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 20