Een zwaarwichtig onderwerp e hebben het over lood en dat is zwaar, loodzwaar. Van de totale we reldproductie van lood, circa 3.600.000 ton, maakt lood voor de bouw slechts 3!/2% deel uit. Ruim 65% wordt gebruikt voor accu's en batte rijen. De chemische industrie gebruikt nog eens 20% en de rest gaat op aan munitie, afschermingen van elektriciteitskabels en als veiligheidskoppelin gen voor elektrische geleidingen, ballastmateriaal, bekledingen tegen ge luid en stralingen (lood wordt niet radioactief!) en in benzine, hoewel dat laatste aan het verdwijnen is. Naast nog wat lood dat in de medische wereld wordt gebruik hebben we het relatief slechts over een klein beetje lood wat nog in bouw gebruikt wordt. "Nog gebruikt wordt", want het dreigt te ver dwijnen omdat het, aangetast door zuren, gif kan afgeven. Hoewel lood 100% recyclebaar is, meent het Nederlands Instituut voor Bouwbiologie en Ecologie (NIBE) dat lood milieubelastend is door de massa energie die no dig is om lood te maken. TNO heeft daarnaast in 1999 een LCA studie gepu bliceerd waarin wordt gezegd dat de uitspoeling van bladlood een te ver waarlozen effect heeft op het aquatische ecosysteem. Wie het weet mag het zeggen! Wat is lood? Lood is een blauwachtig-grauw, week metaal, dat zelfs goed is te snij den en dan op de verse snede een glanzend blauwwitte kleur heeft, wat echter aan de lucht weer snel verdwijnt. Lood wordt gewonnen uit looderts waarvan loodglans of galeniet verreweg het belangrijkste bestanddeel is. Loodglans bevat ruim 85% lood, vrij veel zwavel en enig zilver. De vind- en productieplaatsen zijn de Verenigde Staten, Peru, Zuid-Afrika, Rusland, Mexico, Australië, Canada, Duitsland, Polen en Oostenrijk. De invoer naar ons land vond vooral plaats vanuit Engeland (Hulllood) met als uitvoerha- vens Huil en Newcastle en vanuit Duitsland (Brunswijk en Goslar). Het ge wassen en gemalen looderts werd geroost tot loodoxide waarbij het met veel zuurstof werd verhit tot net onder het smeltpunt van 327°C. Dit metal lisch ruw- of werklood werd daarna nogmaals, onder toevoeging van stof fen (slakkenbinders), in schachtovens opnieuw gesmolten waarvan dan de metaalslakken van het vloeibare lood konden worden 'afgeroomd'. Dit lood noemde men zeuglood. Wat is er mis aan lood? Lood kent men al heel lang en is een zeer duurzaam materiaal. Van de Egyptenaren en de Romeinen is bekend dat zij hun doden begroeven in 51

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 19