boeren die inkomsten derven in de inlaatperiode. De boerderijen zijn wel 'uitgeplaatst'! Of de 'maatschappelijke meerwaarde' wordt verwezenlijkt door het inlaatgebied als natuur- en recreatiegebied te laten functioneren. Het idee dat je, door bijvoorbeeld in de meer dan 1000 jaar oude Mijzen- polder een plas water van twee meter hoogte te creëren, de recreatie zou bevorderen en een mooier natuurgebied tot stand zou brengen dan het nu is, valt nauwelijks serieus te nemen. Naar mijn mening is de studie 'Levende Berging', doordat het meest ef fectieve deel (de inlaat) op een misvatting berust, een modieuze studie van kamergeleerden. Wat moet er dan wel gebeuren? De meest voor de hand liggende oplos sing zal gekozen moeten worden: vergroting van de maalcapaciteit van de boezem totdat de capaciteit groter is dan die van de poldergemalen samen. Voor de extra bemaling zijn vele mogelijkheden, eventueel zal een combi natie gekozen moeten worden: vergroting van de capaciteit van de huidige gemalen de uitwateringssluizen voorzien van onderwaterpompen volgens het plan van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Het plan maakt, doordat het voorziet in gespreide bemaling, 'maatwerk' ten aanzien van inzetbaar heid mogelijk. Vanwege de uitgestrektheid van het gebied en de vele fac toren die invloed hebben (o.a. opwaaiing) is dit belangrijk. De bestaande infrastructuur van de monumentale sluizen wordt optimaal gebruikt. Wat een verademing vergeleken met de 'infrastructuur vernietiging' van 'Levende Berging'! De totale kosten werden door de RDMZ in 1996 op 15 miljoen gulden geschat. De schatting van U.S. voor vergroting van de boezembemalings-capaciteit was 60 miljoen exclusief de infrastructuur. Bij de keuze voor de oplossing van de RDMZ zijn de andere opties over bodig. Een goedkope, efficiënte oplossing is kennelijk onder tafel ver dwenen omdat berging met zijn, voor inlaatpolders, sterk overschatte maatschappelijke meerwaarde de modieuze trend geworden is. De maat schappelijke meerwaarde is een wel heel subjectief begrip want het geeft te denken dat de aktiegroepen, die tegen levende berging ageren, als paddestoelen uit de grond schieten als de plannen het eigen gebied be treffen. een nieuw gemaal in Schardam als vanwege de kwetsbare positie van het Markermeer bemaling daarop niet wenselijk is, een nieuw gemaal in Petten Dick Mantel 50

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 18