Een vraag Conclusie van de schrijver van dit artikel bouwen en in polders steeds opnieuw ruilverkavelingen en peilverlagingen toepassen. Maar de enig juiste oplossing tegen wateroverlast is ook de boezem bemalen en zorgen dat de capaciteit van de gezamenlijke boezem gemalen groter is dan de totale capaciteit van de op de boezem uitslaande poldergemalen. En ervoor te zorgen dat de boezemgemalen te allen tijde, dus ook bij hoog buitenwater kunnen blijven pompen. Dat geeft pas veiligheid! Het voorstel van vertraging van het besluit om een gemaal te Schardam te plaatsen noem ik in dit kader wanbestuur en desastreus'. In december 1996 verscheen een rapportage opgesteld door de Rijks dienst voor de Monumentenzorg (RDMZ), geschreven door G. H. Keunen. Als goedkope en snel te realiseren oplossing werd voorgesteld gebruik te maken van de bestaande infrastructuur en de monumentale uitwaterings sluizen beter te benutten. Door aan de sluizen pompcapaciteit (door middel van onderwaterpompen) toe te voegen kon volgens het rapport snel en een voudig de capaciteit verdubbeld worden. De bemalingscapaciteit van de Schermerboezem zou van 50% op 100% komen. Is aan dit rapport wel genoeg aandacht besteed? Vergroot waar mogelijk de boezem. Vergroot waar mogelijk de water capaciteit van de polders (het retentievermogen) om de gevolgen van de ruilverkaveling en verstedelijking tegen te gaan (zoals in de polder de Woudmeer en de Speketerspolder; waterschap Groot-Geestmerambacht). Tegen de enige echt effectieve manier van waterberging, de inlaat methode, kunnen grote bezwaren ingebracht worden. Bij het maken van inlaatpolders wordt het water rondgemalen, waarbij aan het eind van het maalproces het waterprobleem niet opgelost is (P.G.). Verder moeten er, zoals de studie 'Levende Berging' het zo subtiel uitdrukt, boerderijen en woonhuizen 'uitgeplaatst' worden en 'infrastructuur vernietigd'. Wat voor ontwrichtende invloed heeft dat op de betrokken bewoners en hoeveel kost het! Bovendien moet je bedenken dat het verlies van een gebied met een grote cultuurhistorische waarde niet in geld is uit te drukken. De studie onderscheidt twee mogelijkheden. Of de landbouw blijft in zo'n polder mogelijk, waarbij er een schaderegeling moet komen voor de 49

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2001 | | pagina 17