m;\tkvma<; tzu\ voois de jeugd. 103 denboek zoals dat van Van der Aa wijdt nog bijna een halve bladzijde aan hem. Hij studeerde medicijnen en vestigde zich als arts in Purmerend, waar hij lid van de vroedschap en zelfs burgemeester werd. Hij had bijzondere belangstelling voor de proefondervindelijke natuurkunde en voerde in geschrifte filosofische polemieken met de grote geesten van zijn tijd. Het verhaal gaat dat Nieuwentijdt in zijn jonge jaren het bestaan van God loochende. Later werd hij bekeerd en in zijn natuurkundige en wijsgerige verhandelingen trachtte hij keer op keer het bestaan van het Opperwezen te bewijzen. Daarover gaat het ook in de vier tafereeltjes op onze kinderprent. In de eerste scène zoekt de jonge dokter, overvallen door een zwaar onweer, zijn toevlucht in een eenvoudig stulpje. Hij raakt onder de indruk van het godsvertrouwen van de bewoonster en vindt prompt zijn geloof terug. In de twee volgende taferelen bekeert Nieuwentijdt op zijn beurt twee 'Godverzakers', terwijl het laatste plaatje met de bijbehorende tekst voornamelijk een lofzang op zijn schier onvoorstelbare geleerdheid bevat. Zo was het nut van deze kinderprent tweeledig: de lieve jeugd leerde iets over het leven van een groot man uit het verleden en werd tegelij kertijd - zo hoopte men - gesterkt in het Christelijk geloof. Aan de lezer anno 1999 zal die stichtelijke boodschap misschien niet meer zo zijn besteed. Niettemin hoop ik dat u enkele ogenblikken plezier zult beleven aan dit karakteristieke staaltje van opvoedkundige jeugdlectuur uit de 19de eeuw. Ik maak alvast van de gelegenheid gebruik om u, mede namens het voltallige bestuur van de Oudheidkundige Vereniging Graft-De Rijp, een mooi en gezond 2000 toe te wensen. Marijn Schapelhouman LEVFNSBESCDBUTI5G. VERNAKD HIRTrraTJJT. Cd». Ie Wttl-KmfUijk 10 Aus. 16M, Owl. Ie Varmerende 30. Mei 1718. 120

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 4