n J Wie Trouwt L het plaatselijke nieuws hebben gezeten. De abonnementsprijs van 30 cent per drie maanden of franco per post voor f 1,60 per jaar, zal er ook wel een hoofdrol in hebben gespeeld. De wijze waarop het, tot diep in de jaren '20 werd gevouwen, namelijk het formaat waarop men een vaatdoek pleegde te vouwen, heeft volgens Jan Oldenburg geleid tot de bijnaam die het ook in Hoogcarspel's dagen heeft behouden: de Rijper vaatdoek. Foto's stonden er hoogst zelden in, maar het nummer van zaterdag 3 januari 1925 vertoont op de voorpagina het portret van burgemeester P.A.Romijn, gezeten achter zijn bureau, vanwege het heuglijk feit dat hij op 8 januari dat jaar zijn 25-jarig ambtsjubileum zou vieren in en met zijn beide gemeenten: Graft en De Rijp. Tot de regelmatig - nagenoeg wekelijks - terugkerende illustraties be hoorde het gebarende mannetje in de "stopper", de eigen advertentie van Eisma, met de slagzin "Wie trouwt doet goed" (trouwkaarten te laten druk ken aan HET adres A.Eisma - De Rijp Telefoon 1). Het laatste nummer afkomstig van Eisma's elektrische drukpers wat zich in ons archief bevind, is gedateerd 22 september 1934.Het eerste daarop volgende exemplaar is van 3 juli 1935 en vermeldt G.J.Hoogcarspel als uit gever. De tussen deze data verschenen exemplaren ontbreken in de collec tie, maar de nummering loopt wel door in die tussentijd. Is de jaarwisseling 1934/35 gepaard gegaan met de overname van de drukkerij annex boek handel aan het Oosteinde? Een advertentie op de voorpagina van 3 juli 1935 doet zulks vermoeden. Daarin verzoekt Hoogcarspel de lezers bij wie de bode niet persoonlijk het abonnementsgeld ophaalt, de 80 cent voor het eerste halfjaar 1935 op zijn gironummer te storten. Kennelijk is het abonnement voor een heel jaar dan nog altijd f 1,60. Het verzoek gaat vergezeld van de waar schuwing dat incasso per kwitantie f 1,- zal kosten, zodat het gireren 25% bespa ring oplevert. 'Wij herinneren er aan, dat voor ons blad het abonnement niet vooruitbetaald is. Die hierop bedanken, zijn dus even goed ons een half jaar schuldig", aldus de zakelijke mededeling aan de lezers. Waar vind je vandaag de dag zo'n krantenuitge ver, die zijn abonnees in staat stelt eerst nog de uienschillen en bokkingvellen te verpakken in zijn "vaatdoek", alvorens het 139 doet gosd Trouwkaarten te laten drukken aan IHet Adres A. EISMA electr1sche drukkerij tel. no. 1- - de rijp

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 23